Radikal etkili katyonik polimerizasyon
Radical eflected cationic polymerization
  1. Tez No: 66679
  2. Yazar: ASLI OKAN TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Isı veya ışık etkisiyle oluşturulmuş radikallerin,asetilenik bileşiklere vinil katyonu oluşturmak üzere eklendiği bilinmektedir. Çalışmamızda, benzoin alkil eterleri, alkoksi asetofenonlar gibi fotokimyasal yolla radikal veren, resist ve kaplama teknolojisinde kullanılan bileşikler yardımıyla difenil asetilenden vinilik radikaller oluşturulmuştur.Oluşan vinil radikali onyum tuzu yardımıyla vinil katyonuna yükseltgenmekte ve polimerizasyonu başlatmaktadır. Polimerizasyonlar, difenil asetilenin ve trifenil sûlfonyum tuzunun ışığı absorblamadığı fakat radikal kaynaklarının absorbansının olduğu dalga boyunda gerçekleştirilmiştir. Radikal kaynaklannın içinde en iyi sonucu veren benzoin olmuştur. Onyum tuzlan ile gerçekleştirilen katyonik polimerizasyonlar, kaplama, baskı mürekkebi ve resist teknolojisindeki kullanımlarından dolayı endüstride büyük yer tutmaktadır. Diaril ryodonyum, triaril sûlfonyum, piridinyum tuzlan siklik eter ve alkil vinileterlerin katyonik polimerizasyonunda kullanılmaktadır. Geliştirilen yöntemle, varolan onyum tuzlarından daha aktif olarak çalışacak, değişik sübstitüentlere sahip allil piridinyum tuzlan sentezlenmiş ve etkinliği incelenmiştir. Kullanılan tuzların radikal varlığında başlaücı etkinlikleri ise; N- allil piridinyum, N-[2-fenil]-piridinyum, N-[2-metil]-piridinyum seklinde olduğu görülmüştür. Aynca kullanılan değişik radikal kaynaklannın etkinliği ise; PAT (fenil azotrîfenilmetan), BPO (benzoilperoksit), ADBN (2,2'- azobisizobutironitril) sıralamasındadır.
Özet (Çeviri)
Aliyi pyr. 120 150 Timetoıin.) Figure 4. Cationic polymerization of CHO in the presence of BPO and allyl salts at 80°C. In conclusion, allyl pyridinium salt in conjuction with thermal free radical sources serves as an efficient initiator for cationic polymerization of CHO. The ability to oxidize radicals depends upon the reduction potential of onium salts. The higher the reduction potential of the onium salt, the more able it is to oxidize free radicals to respective cations. It turned out that the oxidation potential of AP is indeed significantly equal the ethyoxy pyridinium (EMP) salt. Table 4 shows that reduction potentials of generated allyl pyridinium salts. Table 4. Reduction Potentials (Ei^**1) of generated allyl pyridinium salts. XVIÖZET Isı veya ışık etkisiyle oluşturulmuş radikallerin,asetilenik bileşiklere vinil katyonu oluşturmak üzere eklendiği bilinmektedir. Çalışmamızda, benzoin alkil eterleri, alkoksi asetofenonlar gibi fotokimyasal yolla radikal veren, resist ve kaplama teknolojisinde kullanılan bileşikler yardımıyla difenil asetilenden vinilik radikaller oluşturulmuştur.Oluşan vinil radikali onyum tuzu yardımıyla vinil katyonuna yükseltgenmekte ve polimerizasyonu başlatmaktadır. Polimerizasyonlar, difenil asetilenin ve trifenil sûlfonyum tuzunun ışığı absorblamadığı fakat radikal kaynaklarının absorbansının olduğu dalga boyunda gerçekleştirilmiştir. Radikal kaynaklannın içinde en iyi sonucu veren benzoin olmuştur. Onyum tuzlan ile gerçekleştirilen katyonik polimerizasyonlar, kaplama, baskı mürekkebi ve resist teknolojisindeki kullanımlarından dolayı endüstride büyük yer tutmaktadır. Diaril ryodonyum, triaril sûlfonyum, piridinyum tuzlan siklik eter ve alkil vinileterlerin katyonik polimerizasyonunda kullanılmaktadır. Geliştirilen yöntemle, varolan onyum tuzlarından daha aktif olarak çalışacak, değişik sübstitüentlere sahip allil piridinyum tuzlan sentezlenmiş ve etkinliği incelenmiştir. Kullanılan tuzların radikal varlığında başlaücı etkinlikleri ise; N- allil piridinyum, N-[2-fenil]-piridinyum, N-[2-metil]-piridinyum seklinde olduğu görülmüştür. Aynca kullanılan değişik radikal kaynaklannın etkinliği ise; PAT (fenil azotrîfenilmetan), BPO (benzoilperoksit), ADBN (2,2'- azobisizobutironitril) sıralamasındadır.Aliyi pyr. 120 150 Timetoıin.) Figure 4. Cationic polymerization of CHO in the presence of BPO and allyl salts at 80°C. In conclusion, allyl pyridinium salt in conjuction with thermal free radical sources serves as an efficient initiator for cationic polymerization of CHO. The ability to oxidize radicals depends upon the reduction potential of onium salts. The higher the reduction potential of the onium salt, the more able it is to oxidize free radicals to respective cations. It turned out that the oxidation potential of AP is indeed significantly equal the ethyoxy pyridinium (EMP) salt. Table 4 shows that reduction potentials of generated allyl pyridinium salts. Table 4. Reduction Potentials (Ei^**1) of generated allyl pyridinium salts. XVIAliyi pyr. 120 150 Timetoıin.) Figure 4. Cationic polymerization of CHO in the presence of BPO and allyl salts at 80°C. In conclusion, allyl pyridinium salt in conjuction with thermal free radical sources serves as an efficient initiator for cationic polymerization of CHO. The ability to oxidize radicals depends upon the reduction potential of onium salts. The higher the reduction potential of the onium salt, the more able it is to oxidize free radicals to respective cations. It turned out that the oxidation potential of AP is indeed significantly equal the ethyoxy pyridinium (EMP) salt. Table 4 shows that reduction potentials of generated allyl pyridinium salts. Table 4. Reduction Potentials (Ei^**1) of generated allyl pyridinium salts. XVIAliyi pyr. 120 150 Timetoıin.) Figure 4. Cationic polymerization of CHO in the presence of BPO and allyl salts at 80°C. In conclusion, allyl pyridinium salt in conjuction with thermal free radical sources serves as an efficient initiator for cationic polymerization of CHO. The ability to oxidize radicals depends upon the reduction potential of onium salts. The higher the reduction potential of the onium salt, the more able it is to oxidize free radicals to respective cations. It turned out that the oxidation potential of AP is indeed significantly equal the ethyoxy pyridinium (EMP) salt. Table 4 shows that reduction potentials of generated allyl pyridinium salts. Table 4. Reduction Potentials (Ei^**1) of generated allyl pyridinium salts. XVIAliyi pyr. 120 150 Timetoıin.) Figure 4. Cationic polymerization of CHO in the presence of BPO and allyl salts at 80°C. In conclusion, allyl pyridinium salt in conjuction with thermal free radical sources serves as an efficient initiator for cationic polymerization of CHO. The ability to oxidize radicals depends upon the reduction potential of onium salts. The higher the reduction potential of the onium salt, the more able it is to oxidize free radicals to respective cations. It turned out that the oxidation potential of AP is indeed significantly equal the ethyoxy pyridinium (EMP) salt. Table 4 shows that reduction potentials of generated allyl pyridinium salts. Table 4. Reduction Potentials (Ei^**1) of generated allyl pyridinium salts. XVIAliyi pyr. 120 150 Timetoıin.) Figure 4. Cationic polymerization of CHO in the presence of BPO and allyl salts at 80°C. In conclusion, allyl pyridinium salt in conjuction with thermal free radical sources serves as an efficient initiator for cationic polymerization of CHO. The ability to oxidize radicals depends upon the reduction potential of onium salts. The higher the reduction potential of the onium salt, the more able it is to oxidize free radicals to respective cations. It turned out that the oxidation potential of AP is indeed significantly equal the ethyoxy pyridinium (EMP) salt. Table 4 shows that reduction potentials of generated allyl pyridinium salts. Table 4. Reduction Potentials (Ei^**1) of generated allyl pyridinium salts. XVIÖZET Isı veya ışık etkisiyle oluşturulmuş radikallerin,asetilenik bileşiklere vinil katyonu oluşturmak üzere eklendiği bilinmektedir. Çalışmamızda, benzoin alkil eterleri, alkoksi asetofenonlar gibi fotokimyasal yolla radikal veren, resist ve kaplama teknolojisinde kullanılan bileşikler yardımıyla difenil asetilenden vinilik radikaller oluşturulmuştur.Oluşan vinil radikali onyum tuzu yardımıyla vinil katyonuna yükseltgenmekte ve polimerizasyonu başlatmaktadır. Polimerizasyonlar, difenil asetilenin ve trifenil sûlfonyum tuzunun ışığı absorblamadığı fakat radikal kaynaklarının absorbansının olduğu dalga boyunda gerçekleştirilmiştir. Radikal kaynaklannın içinde en iyi sonucu veren benzoin olmuştur. Onyum tuzlan ile gerçekleştirilen katyonik polimerizasyonlar, kaplama, baskı mürekkebi ve resist teknolojisindeki kullanımlarından dolayı endüstride büyük yer tutmaktadır. Diaril ryodonyum, triaril sûlfonyum, piridinyum tuzlan siklik eter ve alkil vinileterlerin katyonik polimerizasyonunda kullanılmaktadır. Geliştirilen yöntemle, varolan onyum tuzlarından daha aktif olarak çalışacak, değişik sübstitüentlere sahip allil piridinyum tuzlan sentezlenmiş ve etkinliği incelenmiştir. Kullanılan tuzların radikal varlığında başlaücı etkinlikleri ise; N- allil piridinyum, N-[2-fenil]-piridinyum, N-[2-metil]-piridinyum seklinde olduğu görülmüştür. Aynca kullanılan değişik radikal kaynaklannın etkinliği ise; PAT (fenil azotrîfenilmetan), BPO (benzoilperoksit), ADBN (2,2'- azobisizobutironitril) sıralamasındadır.Aliyi pyr. 120 150 Timetoıin.) Figure 4. Cationic polymerization of CHO in the presence of BPO and allyl salts at 80°C. In conclusion, allyl pyridinium salt in conjuction with thermal free radical sources serves as an efficient initiator for cationic polymerization of CHO. The ability to oxidize radicals depends upon the reduction potential of onium salts. The higher the reduction potential of the onium salt, the more able it is to oxidize free radicals to respective cations. It turned out that the oxidation potential of AP is indeed significantly equal the ethyoxy pyridinium (EMP) salt. Table 4 shows that reduction potentials of generated allyl pyridinium salts. Table 4. Reduction Potentials (Ei^**1) of generated allyl pyridinium salts. XVI