Öğretmenler ile okul yöneticileri bakış açısıyla başarılı okul yöneticisi ve yönetici seçimi üzerine bir araştırma: Kayseri ili uygulaması
A study on the perception of the successful school principal and the election of school principals from the perspectives of teachers and school principals: The case of Kayseri province
  1. Tez No: 666804
  2. Yazar: ALİ ERZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırmamızın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın uygulamakta olduğu okul yöneticisi belirleme, yetiştirme ve görevlendirme politikaları ile başarılı okul yöneticisi kavramının okul yöneticileri ve öğretmenlerin bakış açısıyla değerlendirilmesidir. Çalışma, politika belirleyicilere mevcut sistem üzerindeki sorunlar ve beklentiler hakkında bilgiler vermekte, eğitim politikalarının iyileştirilmesi için rehber olmaktadır. Amaç doğrultusunda hazırlanmış olan anket formu 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında Kayseri il merkezindeki resmi ortaöğretim kurumları arasından rastgele seçilen 20 okulda uygulanmıştır. Ankete gönüllü olarak 19 okul müdürü, 20 müdür yardımcısı, 316 öğretmen katılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında iki bağımsız grup arasında t-testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında tek yönlü (One way) Anova testi kullanılmıştır. Anova testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Scheffe testi kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişkenleri arasında pearson korelasyon ve regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre başarılı bir yöneticinin iletişim kabiliyeti yüksek, empati kurabilen, misyon ve vizyon sahibi, kanun ve mevzuata hâkim, yeniliklere açık ve kendini farklı alanlarda da geliştirebilecek dinamik bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Yürürlükteki yönetici görevlendirme yönetmeliği paydaşların görüşleri alınarak güncellenmeli ve süreklilik arz etmelidir. Yazılı sınav ve mülakat uygulamasına devam edilmeli ancak mülakat başarılı yöneticiyi belirleyebilecek şekilde objektif ve liyakate uygun gerçekleştirilmelidir. Yazılı sınav içeriği mevzuat, eğitim yönetimi ve genel kültür ağırlıklı olarak güncellenmelidir. Ek-1 Yönetici Değerlendirme Formu ise daha objektif kriterler ile güncellenmelidir. Okul müdürleri mutlaka öğretmenler içinden seçilmeli, yöneticilik profesyonel bir meslek haline getirilmeli, yöneticilerin yetkileri arttırılarak belli kriterleri karşılayan adaylar arasından yardımcılarını seçebilmelerinin önü açılmalıdır. Anahtar Sözcükler Başarılı okul yöneticisi, liyakat, yönetici seçimi, liderlik
Özet (Çeviri)
The purpose of our research is evaluating the school principal determination, training, and assignment policies implemented by Ministry of National Education and concept of a successful school principal with the point of view of school principals and teachers. The study provides information to policy makers about the problems and expectations on the current system and guides to improve the education policies. Questionnaire form prepared in line with the purpose has been applied in 20 schools randomly selected among official secondary education institutions in Kayseri city center in the academic year of 2020-2021. 19 school principals, 20 assistant principals, 316 teachers participated in the survey voluntarily. Obtained data were analyzed using SPSS 22.0 program. Number, percentage, mean, and standard deviation were used as descriptive statistical methods for the data evaluation. For the comparison of quantitative continuous data, T-test between two independent groups and One-way Anova test between more than two independent groups were used. The Scheffe test was used as a complementary post-hoc analysis to determine the differences after the Anova test. Pearson's correlation and regression analysis were applied among the continuous variables of the study. According to the research findings, a successful principal should have a dynamic structure that has high communication skills, can empathize, have a mission and vision, has a good command of laws and regulations, is open to innovations, can develop himself/herself in different areas. The current executive assignment regulation should be updated by taking the opinions of partners and should be continuous. Written examination and interview practice should be continued, but the interview should be fulfilled objectively and in accordance with merit, in a way to identify the successful principal. The written exam content should be mainly updated on legislation, educational administration and general culture. Annex-1 administrator evaluation form should be updated with more objective criteria. School principals should definitely be elected from among teachers, administration should be made a professional occupation, powers of principals should be increased, allowing them to be able to choose their assistants among candidates who meet certain criteria. Keywords Successful school principal, merit, administrator election, leadership