Altman Z Skor Modeli ile Türkiye'de faaliyet gösteren ticari bankaların iflas riski
Risk of bankruptcy with Altman Z Score Model of commercial banks operating in Turkey
  1. Tez No: 667080
  2. Yazar: FURKAN TOKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY DENİZ DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bankalar küresel finansal sistemde, ülkeler arası ticareti geliştirme ve para transferlerinin gerçekleştirilmesi, para politikalarının izlenmesi, kaynaklara akıcılık sağlama gibi çeşitli işlemleri üstlendiğinden dolayı önemli bir konuma sahiptir. Küresel olarak etkili olduğu kadar bankalar ulusal ekonomi ve toplumsal yaşantı açısından da büyük önem taşımaktadır. Bankacılık sektörü yapısı ve işleyişi nedeniyle birçok risk ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Ülkeler arası oluşabilecek herhangi olumsuz bir durumda ya da bankaların faaliyetlerinden kaynaklı olarak piyasa riski, döviz riski, faiz riski ve likidite riski gibi çeşitli riskler ile karşı karşıya kalabilmektedir. Tüm bu riskler kontrol edilemediği takdirde finansal başarısızlık yani iflas durumu ile karşılaşılması kaçınılmaz bir durum olmaktadır. Bankaların iflas etmeleri sonucunda ekonomide ödemeler dengesinde bozulmalara, ekonomik sistem katılımcılarının zarar etmelerine ve ticaret hacminin daralmasına neden olabilmektedir. Bankalar tüm bu riskler ile karşı karşıya kalırken finansal yatırımcılar karar vermede çeşitli verilere ihtiyaç duymaktadır. Bankacılık sektöründe performansın düşük veya yüksek olması tüm finansal piyasa paydaşları açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, ülkemizde ve dünyada yaşanan finansal dalgalanmalar sonucu ekonominin bel kemiği olan ticari bankların iflas riskini belirlemek ve finansal piyasa paydaşlarının alacakları kararlarda ihtiyaç duydukları finansal bilgilerin ilgili kişilere sunulmak istenmiştir. Türkiye'de faaliyet gösteren ticari bankalardan 2014 yılı aktif büyüklüklerine göre ilk on (10) sırada yer alan ticari bankanın iflas risklerinin ölçülmesi amacıyla çok değişkenli diskriminant analizi olan Altman Z“-Skor modeli kullanılmıştır. Kamu Aydınlatma Platformu kullanılarak bankaların 2014-2019 yıllarına ait finansal tabloları incelenmiş ve Altman Z”-Skor modeli ile iflas riskleri belirlenmiştir. Çalışmanın sonucuna göre, ülkemizde bankaların uygulamış olduğu uzun vadeli kredi kullandırma ve kısa vadeli mevduat toplama siteminden dolayı bankaların sermaye yeterlilik rasyolarının belirlenen orandan fazla olmasına rağmen Altman Z"-Skor modeline göre çalışmaya alınan bankaların tümünün iflas riskinin yüksek olduğu sonucuna varılmıştır ve konuya ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Banks have sıgnıfıcantly importance place in the global financial system as they undertake various transactions such as improving inter-country trade and making money transfers, monitoring monetary policies, providing fluency to resources. As well as being globally effective, banks have in terms of national economy and social life. Deal with many risks due to the structure and operation of the banking sector. In any adverse situation that may occur between countries or due to the activities of banks, it may face various risks such as market risk, foreign exchange risk, interest risk and liquidity risk. If all these risks cannot be controlled, it is inevitable that financial failure, i.e. bankruptcy, will be encountered. As a result of the bankruptcy of the banks, it can cause deterioration in the balance of payments in the economy, losses of economic system participants and narrowing the volume of trade. While banks face up all these risks, financial investors need to variety of data in decision-making. Low or high performance in the banking sector has of great importance to all financial market stakeholders. In this study, to determine the risk of bankruptcy of banks, which are the backbone of the economy as a result of financial fluctuations in Turkey and around the world. Also, financial data for stakeholders of financial market was offered as they need it to make their decisions. Altman Z“-Score model, which is a multivariant discriminant analysis, was used to measure the bankruptcy risks of the commercial bank, which ranked in the top ten (10) of commercial banks operating in Turkey according to their active size in 2014. Via Public Disclosure Platform, the banks' financial statements for 2014-2019 were examined and bankruptcy risks were determined by the Altman Z”-Score model. According to the results of the study,the capital adequacy rations of the banksa are more than the long-term loan and short-term deposit collection system implemented by banks in our country. However, according to the Altman Z skor model, it was concluded that these banks have a high risk of bankruptcy. And recommendention have been made on the subject.