Farklı kuşakların liderlik davranışlarının ve lidere duydukları ihtiyacın değerlendirilmesi: X, Y ve Z kuşakları ile bir çalışma
The evaluation of the leadership behavior of different generations and the need for leadership: A study about X, Y, and Z generations
- Tez No: 667133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTEREM ŞEBNEM ENSARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada farklı kuşakların liderlik davranışlarının ve lidere duydukları ihtiyacın değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda İstanbul ve Bursa illerinde ikamet eden ve X, Y ve Z kuşağına mensup olan 404 kişi üzerinde internet üzerinde oluşturulan anket formu ile Robert Louis Allen tarafından geliştirilen ve Tezcan (2006) tarafından kullanılan“Liderlik ve Motivasyon İlişkisi”ve“De Vries ve arkadaşlarının (2002) liderliğe duyulan ihtiyaç ölçeklerinden faydalanılarak ve yol amaç liderlik kuramı temel alınarak oluşturulan ”İki Boyutlu Liderliğe Duyulan İhtiyaç" ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Fark testlerinde bağımsız iki örnek T testi ve çoklu yanıt verilen testlerde ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda kuşaklar arasnda liderlik ihtiyacı ve liderlik davranışının belirleyicileri arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır: X kuşağının kuşağının Y ve Z kuşağına göre yöneticilerin karizmatik ve biçimsel güce sahip olmasını daha çok önemsediği; Z kuşağının ise Y kuşağına göre yöneticilerin biçimsel güce sahip olmasını daha çok önemsediği; Y kuşağının ise Z kuşağına göre yöneticilerin karizmatik güce sahip olmasını daha çok önemsediği; X kuşağının görev yönelişli liderliğe duyduğu ihtiyacın Y ve Z kuşağına göre daha fazla olduğu; X kuşağının ilişki yönelişli liderliğe duyduğu ihtiyaç Z kuşağına göre daha fazla olduğu ve Y kuşağının ilişki yönelişli liderliğe duyduğu ihtiyaç Z kuşağına göre daha fazla olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the leadership behaviors of different generations and their need for a leader. Accordingly, the“Leadership and Motivation Relationship”developed by Robert Louis Allen and used by Tezcan (2006) and the“Relationship of Leadership and Motivation”and“De Vries et al. (2002) using the need for leadership scales and the ”Need for Two-Dimensional Leadership" scale, which was created on the basis of path-to-goal leadership theory, was applied. The data obtained were analyzed in the SPSS program. Independent two-sample T test in difference tests and one-way analysis of variance (ANOVA) test was performed in tests with multiple responses. As a result of the study, it was found that the formal power and charismatic power of the X generation is higher than the Y and Z generations; The formal power of generation X is higher than that of generation Z; The charismatic power of Generation Y is higher than Generation Z; The need for task-oriented leadership of Generation X is higher than Generation Y and Z; It has been determined that generation X's need for relationship-oriented leadership is higher than generation Z's and that generation Y's need for relationship-oriented leadership is higher than generation Z's.