Sürdürülebilir kentin planlanmasında yenilenebilir enerjinin kullanımı
The use of renewable energy in sustainable urban planning
- Tez No: 959446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Energy, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Sanayi Devrimi'nden sonra hız kazanan makineleşme, insan ve çevre üzerinde oluşturduğu ciddi olumsuz etkileri azaltmak amacıyla kentleşme yaklaşımlarında yeni düşünce biçimleri geliştirilmiştir. Doğal kaynakların tükenmesi, fosil yakıt kullanımının artmasıyla yükselen karbon salınımı ve neoliberal kentleşme süreçleri, çevre sorunlarını derinleştirerek küresel krizlere ve iklim değişikliklerine yol açmıştır. Bu bağlamda sürdürülebilir kentsel planlama ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı kaçınılmaz hale gelmiştir. Sürdürülebilir kent kavramı, küresel sorunların devam etmemesi adına; doğa ve insanla uyumlu, kaynakların verimli kullanılması amacıyla ortaya çıkmıştır. Kentsel paradigma olarak kabul edilen sürdürülebilir kentler ve yenilenebilir enerji kullanımının ana hedefi; karbon salınımının azalması, iklim krizinin durdurulması ve enerji adaletinin sağlanmasıdır. Bu bağlamda sürdürülebilir kentler; fosil temelli enerji kullanımının minimize edildiği, kaynakların verimli kullanıldığı, sürdürülebilir ekonomik büyümenin ve yüksek refah düzeyinin sağlandığı, enerji adaleti ve demokrasisinin gözetildiği, topluluk katılımlı yönetim biçiminin benimsendiği bir kent modelidir. Bu çalışmada sürdürülebilir kentin özellikleri, avantajları, sınırlılıkları ve uygulanma biçimleri tartışılmıştır. Ekolojik modernizasyon, çevresel adalet, post-fordist kentleşme, enerji adaleti gibi teorilerle tartışma; çevresel, ekonomik ve sosyal bağlamda genişletilmiştir. Uygulanan kentsel politikaların sürdürülebilirlik kriterlerine ne ölçüde uyum sağladığı ve yenilenebilir enerji sistemlerinin kentlere nasıl entegre edilmesi gerektiği, araştırmanın cevap aradığı öncelikli sorulardır. Çalışmada günümüzdeki sürdürülebilir kent uygulamalarına ve ekolojik köylere yer verilmiştir. Sürdürülebilirliği farklı şekillerde uygulayan kentlerin incelemeleri çalışmada yer almaktadır. İncelenen dokuz kent aracılığıyla, net sıfır hedef sürecine yenilenebilir enerji kullanımının etkisi, net sıfır hedefleri, karşılaşılan zorluklar ve sosyal sürdürülebilirlik politikaları açısından ortaya çıkan sorunlar analiz edilecektir. Fosil temelli enerji kaynaklarından yenilenebilir enerji sistemlerinin kullanımına geçiş, karbon gazı salınımını azalttığı için çevresel sorunları hafifletmektedir. Ancak adil geçişin sağlanamaması, neoliberal yaklaşımlar ve yeşil rant nedeniyle kentsel sürdürülebilirlik kısıtlanmaktadır. Sürdürülebilir kentleşmenin mümkünlüğü, ancak toplum katılımlı sosyal ve ekonomik politikaların teknik bilgilerle desteklenmesiyle var olabileceği sonucuna varılmıştır. Neoliberal politikaların sürdürülebilir kentler üzerindeki etkileri eleştirel bir bakış açısıyla ele alınarak, kent politikalarının iyileştirilmesine yönelik daha adil ve ekolojik yaklaşımlar ile sürdürülebilir kentleri değerlendirme yaklaşımı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Following the Industrial Revolution, the acceleration of mechanization brought about significant negative impacts on both humans and the environment. In response, new modes of urban thinking and planning have emerged to mitigate these effects. The depletion of natural resources, the increase in carbon emissions due to fossil fuel consumption, and the rise of neoliberal urbanization have all exacerbated environmental problems, leading to global crises and climate change. In this context, sustainable urban planning and the use of renewable energy sources have become imperative. The concept of a sustainable city has emerged with the aim of preventing the continuation of global problems through a model that is harmonious with nature and humanity, and that ensures the efficient use of resources. Recognized as a new urban paradigm, sustainable cities and the use of renewable energy aim to reduce carbon emissions, mitigate the climate crisis, and achieve energy justice. Within this framework, sustainable cities are characterized by the minimization of fossil fuel dependency, the efficient utilization of resources, sustainable economic growth, high levels of well-being, energy democracy, and participatory governance models. This study discusses the characteristics, advantages, limitations, and implementation methods of sustainable cities. The discussion is expanded through theoretical frameworks such as ecological modernization, environmental justice, post-Fordist urbanization, and energy justice, considering environmental, economic, and social dimensions. The primary research questions focus on the extent to which current urban policies comply with sustainability criteria and how renewable energy systems can be effectively integrated into urban areas. The study also explores current practices of sustainable cities and ecological villages. Case studies of cities that implement sustainability through different approaches are included in the analysis. Through the examination of nine selected cities, the study analyzes the role of renewable energy in achieving net-zero targets, the associated challenges, and emerging issues in relation to social sustainability policies. Although the transition from fossil-based energy sources to renewable energy systems contributes to the reduction of carbon emissions and alleviates environmental problems, challenges such as the lack of a just transition, neoliberal approaches, and greenwashing practices continue to limit urban sustainability. The study concludes that sustainable urbanization can only be realized through socially inclusive and economically sound policies that are supported by technical expertise. The impacts of neoliberal policies on sustainable cities are critically examined, and a framework is proposed for evaluating sustainable urbanism based on more equitable and ecological approaches aimed at improving current urban policies