İklim değişikliği ve iklim adaleti bağlamında yerel politikalar: Avrupa Birliği ve Türkiye üzerine karşılaştırmalı bir değerlendirme
Local policy approaches within the framework of climate change and climate justice: A comparative evaluation of the European Union and Türkiye
- Tez No: 997592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED YUNUS BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliğinin çevre ve kent üzerinde yarattığı baskı günümüzde önemli sorunlardan biri olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada iklim değişikliğinin Avrupa Birliği ve Türkiye'ye etkileri değerlendirilerek, iklim adaletine yönelik yerel düzeyde yapılan iklim politikalarının çevre sorunlarının çözümlenmesi noktasında yeterli olup olmadığı seçilen kent örnekleri ile karşılaştırması yapılarak açıklanmıştır. Avrupa Birliği ve Türkiye'deki kentsel alanlarda iklim değişikliği etkilerinin ortaya çıkardığı sorunlar açıkça görülmektedir. Çalışmanın amacı, Avrupa Birliği'nden ve Türkiye'den seçilmiş kentlerin, iklim eylem planlarının ekonomik ve sosyal refah ile adalet ekseninde karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesidir. Araştırmada veriler ilgili kentlerin eylem planlarının doküman analizi ile incelenmesi sonucunda elde edilmiştir. Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki politika uygulamaları her kent için özel olarak hazırlanması sonucunda sürecin daha sağlıklı ilerlemesi ve olumlu sonuçlar elde edildiği görülmüştür. Türkiye'deki kentlerde ise, ülke genelinde yapılan iklim planlarında yer alan çözüm önerilerinin genellikle yetersiz kaldığı ve kısa vadede olumlu sonuçların alınamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change is considered one of the most significant issues today due to the pressure it exerts on the environment and cities. This study evaluates the effects of climate change on the European Union and Turkey, and examines whether local climate policies aimed at climate justice are sufficient to address environmental issues by comparing selected city examples. The problems caused by the effects of climate change in urban areas in the European Union and Turkey are clearly visible. The aim of the study is to evaluate the climate action plans of selected cities from the European Union and Turkey in a comparative manner in terms of economic and social welfare and justice. The data in the study was obtained by analyzing the action plans of the relevant cities. It was observed that policy implementation in European Union member countries resulted in a healthier process and positive outcomes because the plans were prepared specifically for each city. In Turkish cities, however, it was determined that the solutions proposed in the climate plans implemented nationwide were generally insufficient and did not yield positive results in the short term.