Örgütsel öğrenme ve eleştirel düşünmenin örgüt içi girişimciliğe etkisi
The effect of organizational learning and critical thinking on intrapreneurship
- Tez No: 667144
- Danışmanlar: PROF. DR. AGAH SİNAN ÜNSAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Örgütlerin günümüz rekabet ortamında varlıklarını sürdürebilmeleri ve hızlı değişim ortamına uyum sağlayarak başarıyı yakalayabilmeleri için çalışanlarını öğrenme konusunda teşvik etmeleri, eleştirel düşünme ve örgüt içi girişimcilik potansiyellerini açığa çıkarmak için gerekli destek ve motivasyonu sağlamaları gerekmektedir. Örgütler, rekabet avantajı elde etmek için sürekli olarak yeni bilgiler öğrenmeye, öğrenilen bilginin örgüt düzeyine yayılmasına, işgörenlerin eleştirel düşünebilmesine ve örgütte girişimci özellikleri olan çalışanlara ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışmanın amacı, örgütsel öğrenme faaliyeti ve eleştirel düşünme becerilerinin işgörenlerin örgüt içi girişimcilik eğilimleri üzerinde etkisi olup olmadığını belirlemektir. Çalışma kapsamında Marmara Bölgesi'nde faaliyet gösteren tekstil ve otomotiv sektörlerinde çalışan 712 işgörene anket uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS programı ve LISREL programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu kapsamda açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri, yapısal eşitlik modellemesi, non-parametrik testlerden Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Yapısal eşitlik modeline göre örgütsel öğrenme ve eleştirel düşünmenin örgüt içi girişimcilik üzerinde anlamlı bir etkisinin varlığı saptanmıştır. Yapısal eşitlik sonuçlarına göre hem örgütsel öğrenmenin örgüt içi girişimcilik üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu hem de eleştirel düşünmenin örgüt içi girişimcilik üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu bulunmuştur. Ayrıca örgütsel öğrenme, eleştirel düşünme ve örgüt içi girişimcilik değişkenleri ve alt boyutlarının sosyo-demografik özellikler açısından farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizations need to encourage their employees to learn in order to sustain their existence in today's competitive environment and to achieve success by adapting to the environment of rapid change, and provide the necessary support and motivation to reveal their critical thinking and intrapreneurship potential. Organizations constantly need to learn new information, to spread the learned knowledge to the level of organization, to think critically, and to have employees with entrepreneurial characteristics in the organization. The aim of this study is to determine whether organizational learning activity and critical thinking skills have an impact on the intrapreneurship tendencies of the employees. Within the scope of the study, a questionnaire was applied to 712 employees working in the textile and automotive sectors operating in the Marmara Region. The data obtained from the questionnaires were analyzed with using the SPSS program and the LISREL program. In this context, explanatory and confirmatory factor analyzes, structural equation modeling, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests, which are non-parametric tests, were used. According to the structural equation model, it was determined that organizational learning and critical thinking have a significant effect on intrapreneurship. According to the results of structural equality, it has been found that organizational learning has a significant effect on intrapreneurship and also critical thinking has a significant effect on intrapreneurship. In addition, organizational learning, critical thinking and intrapreneurship variables and their sub-dimensions differed in terms of socio-demographic characteristics.