Effect of online reviews on Turkish customer purchase behavior in restaurant selection
Restoran seçimine yönelik çevrimiçi yorumun, Türk müşterinin satın alma niyeti üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 667239
  2. Yazar: HAFSA ELMELLAKH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çevrimiçi yorumlar, modern anlamda ağızdan-ağıza reklamlar olarak görülürler, bununla birlikte söz konusu yorumlar, ürün veya hizmetleri halihazırda deneyimlemiş önceki müşterilerce, internette yayınlanan yorumlara gönderme yaparlar.Özellikle, eğlence ve yemek gibi deneyime dayalı sektörler söz konusu olduğunda, tereddütte kalmanın önüne geçmek için, bu çevrimiçi yorumlar bilgi kaynağı olarak kabul edilirler.Mevcut araştırma, Türk müşterilerin restoran seçimine ilişkin yorum tutumu ve hatta satın alma niyetleri üzerinde söz konusu boyutların etkisini irdelemek adına, çevrimiçi yorumları değerlik (olumlu-olumsuz), uzunluk (kelime sayısı) ve yakınlık (yorumun yayınlandığı gün) olarak üç esas boyutta değerlendirmektedir. İstanbul ilinden 195 öğrenci ankete tabi tutulmuştur.Öncelikle, onlara var olmayan bir restoranla ilgili“ayarlanmış”iki çevrimiçi yorum (toplamda sekiz“ayarlanmış”yorum) gösterilmiş ve ardından yine onlardan,“ayarlanmış”o yorumlara dair yorum tutumlarını ve satın alma niyetlerini belirleyen basılı anketi yanıtlamaları istenmiştir. Verilerdaha sonra, AMOS kullanılarak. Sonuçlar, yorum tutumuna yönelik küçük bir olumlu etkiye sahip olan yorumun uzunluğu dışında, diğer tüm bağımsız değişkenlerin, yorum tutumu ve satın alma niyeti ile pozitif yönlü orta düzeyde ilişkili olduğuna işaret etmektedir. Yorum tutumu da satın alma niyeti ile pozitif yönde ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Online reviews are seen as modern word of mouth advertisings and are referred to the reviews posted on Internet by previous customers whom already experienced products or services. They are considered as information source to decrease the risk of uncertainty particularly in experience goods such as leisure or restaurants. Current research evaluates the three main aspects of online reviews as valence (positive vs negative), length (number of the words) and recentness (the day review has been posted) to realize the impact of these aspects on review attitude and in fact in purchase intention of Turkish customers while choosing restaurants.195 students from Istanbul city have been surveyed. First they have been shown 2 manipulated (8 manipulated review in total) online reviews regarding an unreal restaurant and then they were asked to respond printed questionnaire in which assess the review attitude and purchase intention based on the manipulated reviews. Data then has been analyzed utilizing AMOS. Results indicate that except length of the review that has small positive effect on review attitude, all other independent variables demonstrate positive medium correlation with review attitude and purchase intention. Review attitude as well is positively correlated with purchase intention.