3PL firma seçimi ve rota minimizasyonuna yönelik bir model önerisi
A Model suggestion for 3PL company selection and route minimization
  1. Tez No: 667782
  2. Yazar: YASİN DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada iki ana bölümden oluşan bir uygulama modeli ile 3PL firma seçimi ve Rota minimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Uygulamanın ilk bölümde; Karadeniz Bölgesi'nde gıda sektöründe faaliyet gösteren bir işletme için 3PL firma seçimi Bütünleşik Çok Kriterli Karar Verme Teknikleri yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu aşamada kriter ağırlıklandırılmasında Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) tekniğinden, 3PL firma seçiminde ise Vise Kriterijumska Optimizacija I Kompromisno Resenje (VIKOR) yönteminden yararlanılmıştır. Uygulama modelinin ikinci aşamasında ise ilk bölümde belirlenen 3PL firması için ürünlerin taşınmasında yararlanabileceği en uygun rota, Araç Rotalama Problemleri (ARP) çözüm tekniklerinden birisi olan Tasarruf Algoritması ile belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre,“Maliyet”en yüksek ağırlığa,“İmaj”ise en düşük ağırlığa sahip olan kriterlerdir. Ayrıca A1 Lojistik firması en iyi alternatif olarak belirlenmiştir. Ayrıca taşıma faaliyetleri için önerilen rota ile önemli bir tasarruf sağlandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 3PL company selection and route minimization were carried out with the model of application consisting of two main parts. Accordingly, in the first part, 3PL company selection for a business operating in the food sector in the Black Sea Region was made with the help of Integrated Multi Criteria Decision Making Techniques. At this stage, Analytical Hierarchy Process (AHS) technique was used in the criterion of weighting and Vise Kriterijumska Optimizacija I Kompromisno Resenje (VIKOR) method was used for 3PL company selection. In the second stage of the application model, the most suitable route for the 3PL company determined in the first part was found out by the saving algorithm, one of the Vehicle Routing Problems (ARP) solution techniques. According to the results obtained, it was determined that the criterion with the the most valuable factor is“Cost”, the criterion with the lowest factor is“Image”and A1 Logistics company is the best alternative. In addition, it has been determined that significant savings have been achieved with the recommended route for transportation activities.