Farklı alüminyum köpük alıcıları ile çapraz ve jet akışının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of cross flow and jet flow with different aluminum foam receivers
  1. Tez No: 667896
  2. Yazar: BERK ÖZŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, çarpmalı akışkan jet ve çapraz akışın birleşmesiyle, dikdörtgen bir kanal içerisine yerleştirilmiş olan metal köpük malzemelerin etkisiyle yüzey üzerindeki ısı transferi deneysel olarak incelenmiştir. Isı transferinin, çapraz akış ve jet akış ile 5 PPI, 10 PPI ve 20 PPI'lardaki metal köpükler kullanılarak ısı transferi deneysel olarak incelenmiştir. Farklı Reynolds sayıları ve kanal yüksekliği- jet hidrolik çapı (H/d) oranları için irdelenmiştir. Bu deney düzeneğinin tasarımını yaparken Solidworks programı kullanılarak katı modellemesi yapılmıştır. Sonuç olarak; çapraz ve jet akış ile farklı farklı PPI' lardaki metal köpükler birlikte kullanılarak; karşılaşma bölgesindeki alanın sıcaklığını azaltma etkileri araştırılmıştır. Re sayısının artması ile ısı transferinin artış gösterdiği, kanal yüksekliğindeki azalmanın yerel Nu sayısında belirgin bir artışa sebep olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, thermal analysis of metal foam materials in a rectangular channel with the combination of impingement fluid jet and cross flow was experimentally investigated. The heat transfer of heat transfer, cross flow and jet flow and metal foams in 5 PPI, 10 PPI foam and 20 PPI have been experimentally investigated. Different Reynolds numbers and channel numbers - jet hydraulic diameter (H/d) are examined for altitude. While designing this experimental setup, Solidworks program screening modeling has been done. As a result; View metal foams in different PPIs with cross and jet flow; Symposium was supervised. It has been determined that heat transfer increases with the increase of Re number, causing a significant increase in the local Nu number in the channel height.