Farklı klinik tablolarda COVİD-19 geçiren bireylerin uzun dönem fiziksel ve fonksiyonel kapasitelerinin karşılaştırılması
Comparison of long-term physical and functional capacities of individuals with COVID-19 in different clinical tables
- Tez No: 766555
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
COVID-19 sonrası kas gücü, fonksiyonel kapasite, yaşam kalitesi, uyku kalitesi değerlerinde azalma, bireylerde uzun dönem etkileri olarak halen devam edebilmektedir. Bu problemler ARDS tanısı almış bireylerde evde kontrolü sağlanmış bireylere göre daha fazla rastlanmaktadır. Kısa dönemde şikayetler evde tedavi görmüş bireylerde de görülse de, uzun dönemde çok daha az görülmektedir. Çalışmamızda taburculuklarının veya karantina bitiş tarihlerinin üzerinden en az 9 ay geçmiş bireylerin kas gücü, fonksiyonel kapasite, yaşam kalitesi, uyku kalitesi değerlerinin karşılaştırılması amaçlandı. Katılımcılar ARDS geçirmiş ve hastanede tedavi görmüş bireylerle, evde takibi sağlanmış hospitalizasyon gerekmeyen bireylerden oluşturuldu. ARDS geçirmiş kişiler Medipol Mega Üniversite hastanesinde tedavi görmüş bireylerden, evde tedavi görmüş bireyler ise İstanbul Zeytinburnu 92 Nolu Aile Sağlığı Merkezi tarafından takip edilmiş kişilerden oluşturuldu. Çalışmamız 1 Mart 2022 - 1 Haziran 2022 tarihleri arasında Haliç Üniversitesi kampüsünde gerçekleştirildi. Çalışmaya COVID-19 sonrası en az 9 ay geçmiş 40 hasta dahil edildi. Dahil edilen bireyler 20 kişi ARDS grubu, 20 kişi ev karantinası grubu olarak oluşturuldu. Katılımcılara demografik değerlendirme formu, manuel kas testi, 6 dakika yürüme testi (6DYT), Pittsburgh uyku anketi (PUKİ), COVID-19 sonrası fonksiyonel durum ölçeği (PCFS), kısa form 36 (SF-36) uygulandı. Çalışmada demografik bilgiler karşılaştırıldığında anlamlı bir fark görülmedi (p>0,05). Manuel kas testi sonucu çıkan değerler karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The decrease in muscle strength, functional capacity, quality of life, sleep quality values after COVID-19 can still continue as long-term effects in individuals. These problems are more common in individuals diagnosed with ARDS than in individuals with home control. Although complaints can be seen in individuals treated at home in the short term, they are much less common in the long term. In our study, it was aimed to compare the muscle strength, functional capacity, quality of life, sleep quality values of individuals at least 9 months after their discharge or quarantine end date. Participants consisted of individuals who had ARDS and were treated in hospital, and individuals who were followed up at home and did not require hospitalization. Persons who had ARDS were formed from individuals who were treated at Medipol Mega University hospital, and individuals who were treated at home were followed by Istanbul Zeytinburnu Family Health Center No. 92. Our study was carried out on the Haliç University campus between March 1, 2022 - June 1, 2022. Forty patients who had passed at least 9 months after COVID-19 were included in the study. Included individuals were formed as 20 persons ARDS group and 20 persons as home quarantine group. Demographic evaluation form, manual muscle test, 6-minute walking test (6MWT), Pittsburgh sleep questionnaire (PUKI), post-COVID-19 functional status scale (PCFS), short form 36 (SF-36) were applied to the participants. No significant difference was observed when demographic information was compared in the study (p>0,05). When the values obtained as a result of manual muscle test were compared, a significant difference was found (p0,05).