Kamu hizmetinin dönüşümü ve kamu özel iş birliği modeli
Transformation of the public service and private public cooperation model
- Tez No: 668357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE PEKKÜÇÜKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
1970'li yıllarda devlet başarısızlığının ortaya çıkması ve 1980'li yılların başında yaşanan küreselleşme ve sermaye hareketlerinin serbestleşmesi ile birlikte ekonomide, kamu ekonomisi ve piyasa ekonomisini birlikte olduğu hatta piyasa ekonomisinin ön plana çıktığı görülmüştür. Bu durum kamusal hizmet sunum anlayışını değiştirmiştir. Bu değişim, ilk başta kamusal hizmetlerin özel sektöre devrini zorunlu kılan özelleştirmelerle yapılmıştır. Ancak özelleştirmelerden beklenen faydanın elde edilmemesi ile birlikte kamu hizmetlerinin özel sektöre devredilmeden özel sektör ile birlikte gerçekleştirilmesi anlayışı benimsenmiştir. Bu anlayış kamu özel işbirliğidir. Bir sözleşme temeline dayanan bu iş birliğinin özelleştirmeden farkı, alt modeller (yap-işlet, yap-işlet devret-işletme hakkı…) vasıtasıyla yürütülmesidir. Kamu ve özel sektör arasında tesis edilen bu ilişkide devlet kâr amacı gütmemekle birlikte hizmetlerin daha verimli ve etkin bir şekilde yürütülmesi için özel sektöre bazı durumlarda garanti vermekte ve özel sektör ile risk paylaşımı yapmaktadır. Bu çalışmada kamu hizmeti ve yeni kamusal hizmet sunum anlayışı teorik düzeyde derinlemesine incelenmiştir. Kamu-Özel İş Birliği yöntemi örnek bir model olarak ele alınmıştır. Aynı zamanda kamu hizmetlerinin kamu-özel iş birliği şeklinde görülmesinin dünya ve Türkiye açısından uygulanabilirliği ve bu uygulamaların etkileri incelenmiştir. Literatür taraması yapılarak elde edilen verilerle araştırma bulguları elde edilmiştir. Verilerle desteklenen araştırma bulguları, hem dünyada hem de Türkiye'de kamusal hizmet sunum anlayışının mutlak bir değişim geçirdiği gözlemlenmiştir. Kamu ve özel sektör sorumluluk alanlarının kesin çizgilerle ayrıştığı ve kamu özel işbirliği yönteminin bir alt modeli olan yap işlet-devret modelinin kamusal hizmet sunumunda yoğun olarak başvurulan bir model olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the emergence of stat efailure in the 1970s and thee lasmation of globalization and capitalmovements in theearly 1980s, it has been seent hatt he economy, the publice conomyand the market economy to get herandeven the market economy come to the forefront. This has changed the under standing of public service presentation. This change was made by privatizations, which in the first placemandated the transfer of public services to the privatesector. However, witht henon-obtaining of the expected benefit from privatizations, theunder standing of there alization of public services to get her witht heprivate sector with outtransferring them to theprivate sector has been adopted. This under standing is public private cooperation. The difference of this cooperation based on a contract is that it is car riedout throughsub-models (build-operate, build-operate-operate-operating right...). In this relationship between the public andprivate sectors, the state is not for profit, but in somecases it guarantees the private sector and shares risks witht heprivate sector in order tocarr yout services more efficiently and effectively. In this study, the concept of public service and newpublic service presentation wasexamined in depth at the theore ticallevel. The Public-Private Cooperation method is considered as an exem plary model. At the same time, the feasibleness of the public services in the form of public-private cooperation for the World and Turkey and the effects of the sepractices have been examined. Research findings were obtained with the data obtained by conducting a literatüre review. Research findings supported by data have observed that the understanding of public service presentation has undergon an absolutech angeboth in the worldand in Turkey. It has been determined that public and private sectorareas of responsibilityare separated by preciselines and that the buildoperate-and-transferr model, which is a submodel of the public private cooperation method, is a model that is heavilyused in public service delivery.