Sosyal medya fenomenlerinin rol aldığı turistik ürün tanıtımlarının x, y ve z kuşağı tüketici algısı ve satın alma niyetine etkisi
The effects of touristic product promotions in which social media phenomena played a role on consumer perception and purchasing intention of generations X, Y and Z
- Tez No: 668590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA UCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde sosyal medya pazarlaması hızla büyümekte ve gelişmektedir. Sosyal medya pazarlamasında fenenomenler ile işbirliği kurularak mal ve hizmetlerin tanıtımı zaman ve maliyet açısından avantajlar sağlanarak gerçekleştirilmektedir. İşletmeler rekabet ortamında üstünlük elde edebilmek için, hedef pazarı etkileyebilme gücü olan fenomenler ile anlaşma sağlamaktadır. Sosyal medya fenomenleri gerek kendi tasarladığı gerekse işletmelerin tasarladığı tanıtımlara yönelik ürettikleri içeriklerle tüketici algısını ve satın alma niyetini önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Bu açıdan sosyal medya fenomenlerinin rol aldığı tanıtımlara yönelik tüketici algısı ve satın alma niyeti üzerindeki etkileri incelemek önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında sosyal medya fenomenlerinin rol aldığı turistik ürün tanıtımlarına yönelik tüketici algısı ve satın alma niyetinin farklılaşıp farklılaştırmadığını tespit etmek amacıyla deney çalışması gerçekleştirilmiştir. Yabancı bir ıinstagram fenomeninin rol aldığı turistik ürün tanıtım videosu izletilerek gerçekleştirilen deney çalışması sonucunda, katılımcıların tüketici algısı ve satın alma niyetlerinin farklılaştığı görülmüştür. Ayrıca, sosyal medya fenomenlerinin yer aldığı tanıtımlara yönelik tüketici algısı ve satın alma niyeti etkileri X, Y ve Z kuşağına göre farklılaştığı da ortaya konmuştur
Özet (Çeviri)
Today, social media marketing is growing and developing rapidly. By cooperating with the phenomena in social media marketing, the promotion of goods and services is carried out by providing advantages in terms of time and cost. In order to gain an advantage in the competitive environment, businesses make agreements with the phenomena that have the power to influence the target market. Social media phenomena can significantly affect consumer perception and purchase intention with the content they produce for promotions designed by themselves or by businesses. In this respect, it is important to examine the effects on consumer perception and purchasing intention for promotions in which social media phenomena play a role. In this thesis, an experimental study was carried out to determine whether the consumer perception and purchase intention for touristic product promotions, in which social media phenomena play a role, differ. As a result of the experiment conducted by watching a touristic product promotion video in which a foreign Instagram phenomenon plays a role, it was observed that the consumer perception and purchase intentions of the participants differed. In addition, it has been revealed that the consumer perception and purchasing intention effects for promotions where social media phenomena take place differ according to the X, Y and Z generations.