Kurumsal sosyal sorumluluğun portföy performansına etkisi: Borsa İstanbul'da bir uygulama
The effect of corporate social responsibility on portfolio performance: Evidence from Istanbul Stock Exchange
- Tez No: 668698
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DOĞUKANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) performansının, portföy performansı üzerindeki etkisini incelemek ve yüksek KSS puanlı hisse senetlerinin alınması ve düşük KSS puanlı hisse senetlerinin satılması yoluyla oluşturulacak bir al-sat stratejisinin performansını değerlendirmektir. Bu amaçla 2009-2018 yılları arasında Borsa İstanbul'da (BİST) işlem gören ve farklı KSS performansına sahip hisse senetlerinden yüksek ve düşük KSS puanlı iki portföy oluşturulmuştur. Daha sonra Temmuz 2010-Haziran 2020 dönemlerinde portföyler arasında herhangi bir performans farklılığının olup olmadığını ve bu farkın KSS özelliklerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını test etmek için Sermaye Varlıkları Fiyatlama Modeli (Capital Asset Pricing Model [CAPM]), Üç Faktör Modeli (3FM), Dört Faktör Modeli (4FM) ve Beş Faktör Modeli (5FM) olmak üzere dört farklı performans modeli uygulanmıştır. Bulgular, yüksek ve düşük KSS puanlı portföylerin alfa katsayılarının genellikle pozitif ve anlamlı olduğunu göstermektedir. Bu sonuç, yatırımcıların KSS portföylerine yatırım yaparak pazara göre daha üstün bir performans elde edebileceklerini göstermektedir. Bunula birlikte iki portföyün performansı arasındaki farkı gösteren fark portföyünün alfası, çoğu durumda negatif ve anlamsız çıkmaktadır. Bu sonuç ise yüksek ve düşük KSS puanlı portföylerin performansları arasında anlamlı bir farkın olmadığını ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of Corporate Social Responsibility (CSR) performance on portfolio performance and to evaluate the performance of a trading strategy to be created by buying stocks with high CSR scores and selling stocks with low CSR scores. For this purpose, two portfolios with high and low CSR scores were created from the stocks traded in the Istanbul Stock Exchange (ISE) between 2009-2018. Then, we applied Capital Asset Pricing Model (CAPM), Three Factor Model (3FM), Four Factor Model (4FM), and Five Factor Model (5FM) to test whether there is any performance difference between the portfolios and to test if the difference is accounted by CSR scores for the period July 2010 and June 2020. The findings show that the alpha coefficients of portfolios with high and low CSR scores are generally positive and significant. This result shows that investors can achieve a superior performance compared to the market by investing in CSR portfolios. However, the alpha of the difference portfolio, which shows the difference between the performance of the two portfolios, is in most cases negative and insignificant. This result indicates that there is no significant difference between the performances of portfolios with high and low CSR scores.