Gülveren Sağlık Ocağı bölgesindeki 25-64 yaş grubu kadınların, obesite ile ilgili bilgi düzeyleri, günlük yaşam alışkanlıkları ve obesite görülme sıklığı
Knowledge of obesity, daily life habits and frequency of obesity among women living in Gülveren Health Center area between the ages group 25-64
  1. Tez No: 88661
  2. Yazar: ŞULE DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZCEBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Gıda Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırma, Ankara İli Mamak İlçesi Gülveren Sağlık Ocağı bölgesinde yaşayan 25-64 yaş kadınlardan seçilmiş bir grubun, obesite ile ilgili bilgi düzeylerini, beslenme ve fiziksel aktivite durumlarını tespit etmek, obesite ile ilgili düşünce, tutum ve yaklaşımlarını ve obesite prevalansını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma Gülveren Sağlık Ocağında, Şubat- Mayıs 1999 tarihleri arasında sistematik örneklem metoduyla seçilmiş 450 kişilik örneklem grubunda gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aşamasında yüzyüze görüşme yöntemi uygulanmış ve bazı antropometrik ölçümler (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bel/ kalça oranı) yapılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların, obesite ile ilgili bilgi durumları değerlendirilmiştir. Kadınların yalnızca % 14.2'si şişmanlık tanımlamasını doğru olarak yapmıştır. Kadınların % 22.9'u şişmanlığın kalp - damar hastalığına, % 17.0'si yüksek tansiyona, % 10.6'sı şeker hastalığına yol açabileceğini söylemiştir. Kadınların şişmanlığın yol açtığı hastalıklar ile ilgili bilgi düzeyi yetersizdir. Kadınların %76.6'sı şişmanlık tedavisini gerekli bulmaktadır. Tedaviyi gerekli bulanların yalnızca % 3.2'si diyet ve egsersizin beraber uygulanması gerektiğini söylemiştir. Araştırmaya katılan kadınlar arasında obesite görülme sıklığı %41.5 olarak bulunmuştur. Araştırmaya katılan kadınlardan, hafif şişman ve şişman grubunda olan kadınların çoğunlukla karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme düzeni olduğu saptanmıştır. Kadınlardan, kendilerini şişman olarak tanımlamayanların % 33.0'u şişmandır. Çevrelerinden şişmanlık ile ilgili eleştiri almayanların ise % 58.5'u şişmandır. Araştırmaya katılan kadınların, yaş grupları artıkça, beden - kitle indeksi değerleri artmaktadır. Eğitim düzeyi yüksek kadınların, obesite bilgi puanları daha yüksek ve beden-kitle indeksi değerleri daha düşüktür. Bölgede sağlığın geliştirilmesi, benimsetilmesi, insanların kendi sağlıklarını yoluna koymada ve kontrol etmede yetkili kılınması için, sağlık eğitimi çalışmalarının planlanması gerekmektedir. Böylece, hastalıklar ortaya çıkmadan önlem alınmış ve toplum sağlığı korunmuş olacaktır.Anahtar Kelimeler : Obesite bilgileri, fiziksel aktivite, besin tüketim sıklığı, obesite görülme sıklığı
Özet (Çeviri)
This research is planned to determine the nutritional habits, physical activity status, frequency of obesity, women's experiences and knowledge about obesity in Gülveren Health Center Area, Ankara, among 450 women with an age range of 25-64 years. Data collection was made during January - May of 1999.The study population was selected by systematic sampling method. The interviews were done face to face and some anthropometric measurements were taken (Height, weight, waist and hip circumferences). The main results of the study were as follows: The frequency of obesity was found to be 41.5 %. The status of knowledge of women about obesity was evaluated. Only 14.2 % of women gave the right description of obesity (gaining too much weight). About 22.9 % of women have stated obesity as a cause of cardiovascular diseases, 17.0% as a cause of hypertension and 10.6 % as a cause of ' diabetes mellitus. The knowledge about diseases caused by obesity were evaluated as insufficient. About 76.6 % of women have considered the treatment of obesity as unnecassary. Only 3.2 % of these women have seen diet and physical exercise as a way of losing weight. Most of women (72.5%) were determined as over - weighted and obese. These women were living a sedantery - life and their nutrition habits were based - on carbohydrates. About 33.0% of obese women did not accept that they were obese. About 58.5 % of women who have not been criticized about their body weight were found to obese. As the age of women have increased, body-mass index (BMI) values increased as well. The women with high educational status had low BMI values and high obesity knowledge status than those women who had lower educational status. In this region, health promotion activities shall be be organized to ncrease the awareness of obesity and its potential risks.By this way, people would be more responsible from their own health and community-health would be improved.Key words : Knowledge of obesity, physical activity, food ;onsumption,frequency of obesity