Yetişkinlerde çocukluk çağı istismarı ölçeği: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
The childhood abuse scale in adults: A study of validity and reliability
- Tez No: 668856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, yetişkinlerin çocukluk çağında yaşamış oldukları istismarı ve türünü tespit etmeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmek istenmiştir. Araştırma kapsamında çocukluk çağında istismarı ortaya koyabilecek 87 taslak madde hazırlanmıştır. Uzman görüşleri ve tekrar incelemeler sonrasında 54 maddelik bir madde havuzu oluşturulmuştur. Araştırmanın ilk verileri açımlayıcı faktör analizi için 250'si kadın 131'i erkek toplam 381 yetişkinden toplanmıştır. Benzer ölçekler geçerliği için 58'i kadın 71'i erkek toplam 129 yetişkin, test tekrar test güvenirliği için 30'u kadın 11'i erkek toplam 41 yetişkin, doğrulayıcı faktör analizi için ise 92'si kadın 94'ü erkek toplam 186 yetişkinden veri toplanmıştır. Ölçeğin toplam katılımcıları 616 yetişkinden oluşmaktadır. Analizler sonucunda 'Duygusal', 'Fiziksel', 'Cinsel' ve 'Ekonomik' istismar olmak üzere dört faktörlü yapının, varyansın %48.36'sını açıkladığı görülmüştür. 26 maddelik nihai ölçeğin C-A güvenirlik katsayısı 0.859;“Duygusal İstismar”faktörü için güvenirlik katsayısı 0.855;“Fiziksel İstismar”faktörü güvenirlik katsayısı 0.766;“Cinsel İstismar”faktörü için güvenirlik katsayısı 0.662 ve“Ekonomik İstismar”faktörü için güvenirlik katsayısı 0.743 olarak elde edilmiştir. 26 maddeye ait madde toplam korelasyonlarının 0.335 ile 0.854 arasında, madde kalan korelasyonlarının *0.268 ile 0.735 arasında değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop a valid and reliable scale to determine the type of abuse experienced by adults in childhood. Within the scope of the research, 87 draft items that can reveal childhood abuse were prepared. After expert opinions and re-examinations, an item pool of 54 items was created. The first data of the study were collected from a total of 381 adults, 250 women, and 131 men, for exploratory factor analysis. The data were collected from for similar scales validity a total of 129 adults including 58 women and 71 men, for test-retest reliability a total of 41 adults including 30 females and 11 males, for the confirmatory factor analysis a total of 186 adults including 92 women and 94 men. The total participants of the scale consist of 616 adults. As a result of the analysis, it was seen that the four-factor structure, including“Emotional”,“Physical”,“Sexual”and“Economic”abuse, explained 48.36% of the variance. The C-A reliability coefficient of the 26-item final scale is 0.859; the reliability coefficient for the“Emotional Abuse”factor is 0.855; the reliability coefficient for the“Physical Abuse”factor is 0.766; the reliability coefficient is obtained as 0.662 for the“Sexual Abuse”factor and 0.743 for the“Economic Abuse”factor. It was observed that the total item correlations of 26 items ranged from 0.335 to 0.854, and the remaining item correlations ranged from *0.268 to 0.735.