Farklı psikometrik değişkenlerin ortaokul öğrencilerinin dil bilgisi başarısını yordama gücü
Predictive power of different psychometric variables to predict grammar success of secondary school students
- Tez No: 668858
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KARAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu araştırmanın amacı farklı psikometrik değişkenlerin ortaokul öğrencilerinin dil bilgisi başarısını ne derece yordadığının tespit edilmesidir. Bu sebeple öğrencilerin dil bilgisi başarısı ile Türkçe dersine yönelik tutum, dil bilgisine yönelik kaygı, üstbilişsel farkındalık, özyeterlik inançları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda araştırma verilerinin toplanması, elde edilen verilerin analizi ve yorumlanmasında nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma 363'ü kız ve 300'ü erkek olmak üzere toplam 663 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, araştırmacı tarafından geliştirilen“Dil Bilgisi Başarı Testi”,“Dil Bilgisine Yönelik Kaygı Ölçeği, Topçuoğlu Ünal ve Köse (2014) tarafından geliştirilen ”Türkçe Dersine Yönelik Tutum Ölçeği“, Karakelle ve Saraç'ın (2007) ”Çocuklar İçin Üst Bilişsel Farkındalık Ölçeği B Formu, Telef'in (2011) geliştirdiği“Çocuklar İçin Özyeterlik Ölçeği”ve Dunn ve Dunn Öğrenme Stili Envanteri temelinde hazırlanan ve Şimşek (2007) tarafından geliştirilen "Marmara Öğrenme Stilleri Ölçeği ile veriler toplanmıştır. Öğrencilerin dil bilgisi başarı, dil bilgisi kaygı, Türkçe dersine yönelik tutum, özyeterlik ve üstbiliş puanlarının babanın eğitim, annenin eğitim durumuna; gelire; kitap okuma ve başarılı olduğu ders durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek amacıyla Tek Yönlü ANOVA, puan dağılımında cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olup olmadığını belirlemek için ise İlişkisiz Örneklemler t- Testi analizi gerçekleştirilmiştir. Dil bilgisi başarısı, dil bilgisi kaygısı, Türkçe dersine yönelik tutum, özyeterlik ve üstbiliş değişkenleri arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla korelasyon analizi; dil bilgisi kaygısı, özyeterlik, üstbiliş ve Türkçe dersine yönelik tutumun, dil bilgisi başarısını yordamasında ise çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmadaki diğer veriler için de tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, standart hata, ortanca değer, minimum, maksimum, sayı ve yüzdelik dilim) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre Türkçe dersine yönelik tutum, dil bilgisine yönelik kaygı, üstbilişsel farkındalık ve özyeterlik inançlarının dil bilgisi başarısının hem ayrı ayrı hem de birlikte istatiksel olarak anlamlı birer yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca adı geçen değişkenlerle birlikte dil bilgisi başarısı öğrenme stilleri açısından incelenmiştir. Öğrenme stillerinin de dil bilgisine yönelik çalışmalarda göz önünde bulundurulması gerektiği tespit edilmiştir. Dil bilgisi başarısı cinsiyet, anne-baba eğitim durumu, gelir durumu, günlük okunan kitap sayfa sayısı ve başarılı olunan derslere göre de farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine to what extent different psychometric variables predict the grammar success of secondary school students. For this reason, the relationships between the grammar success of students and their attitude towards Turkish lesson, anxiety towards grammar, metacognitive awareness, and self-efficacy beliefs were analyzed. In accordance with this aim, as one of the quantitative research methods, the correlational survey model was used in the collection of research data, and the analysis and interpretation of the obtained data. The research was carried out with a total of 663 students as being 363 girls and 300 boys. In the research, the data was collected through the“Grammar Success Test”and“Grammar Anxiety Scale”developed by the researcher,“Attitude Scale Towards Turkish Lessons”developed by Topçuoğlu Ünal and Köse (2014), Karakelle ve Saraç's (2007)“Metacognitive Awareness Scale for Children Form B,”“Self-Efficacy Scale for Children”developed by Telef (2011), and“Marmara Learning Styles Scale”prepared on the basis of Dunn and Dunn Learning Style Inventory and developed by Şimşek (2007). One-Way ANOVA was conducted to determine whether the grammar success, grammar anxiety, attitude towards Turkish lesson, self-efficacy and metacognition scores of students differ by the status of father's and mother's education, income, reading books and the course status they are successful in; and Independent Samples t-Test analysis was conducted to determine whether there is a statistically significant difference in score distribution according to gender. Correlation analysis was carried out to determine the relationships between grammar success, grammar anxiety, attitude towards Turkish lesson, self-efficacy and metacognition variables; and multiple regression analysis was carried out to identify predictive power of grammar anxiety, self-efficacy, metacognition and attitude towards Turkish lesson to predict grammar success. Descriptive statistics (mean, standard deviation, standard error, median value, minimum, maximum, number and percentile) were used for other data in the study. According to the findings obtained as a result of the research, it was concluded that attitude towards Turkish lesson, anxiety towards grammar, metacognitive awareness and self-efficacy beliefs were statistically significant predictors of grammar success both individually and together. In addition to the mentioned variables, grammar success was also analyzed in terms of learning styles. It was determined that learning styles should also be taken into consideration in grammar studies. Grammar success also varies by gender, education level of parents, income level, the number of books read daily and the lesson in which students are successful.