Cisimlerin interaktif odiyo-görsel animasyonu
Interactive audio-visual animation of objects
- Tez No: 668892
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Günümüzde, dikdörtgen ince levha türü malzemeler, havacılık, mekanik, sivil ve denizcilik endüstrilerinde, otomotiv sektörlerinde kullanılmaktadır. Bu malzemelerin titreşimleri halinde oluşturacakları ses radyasyonu istenmeyen gürültülere de sebep olmaktadır. Bu çalışmada dörtgensel ince bir levhanın titreşim hareketin matematiksel denklemleri düzlemsel iki boyutlu dalga denklem çözümleri ile birlikte türetilmiştir. Sönümlü kütle yay sisteminin titreşimi ile oluşan ses MATLAB programında sound fonksiyonu ile çalıştırılmış ince levha titreşim görüntüsü ile birlikte simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, rectangular plate type materials are used in aerospace, mechanical, civil and marine industries, automotive industries. The sound radiation created by this material also causes noises. In this study, the mathematical equations of the vibrational motion of a thin rectangular plate are derived together with the planar two-dimensional wave equation solutions. The sound generated by the vibration of the damped mass spring system was simulated together with the thin plate vibration image operated with the sound function in the MATLAB program.