Optical vagus nerve stimulation
Vagus sinirinin optik uyarımı
- Tez No: 668989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT TOZBURUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Nöroloji, Biology, Bioengineering, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Vagus siniri boyun, toraks, karın ve kolonlara inerve olan en uzun kraniyel sinirdir. Vagus siniri, iç organlardaki parasempatik eylemleri kontrol eder. Vagus siniri klinik açıdan birçok uygulama alanı olan yüksek öneme sahip bir sinirdir. Ayrıca, Vagus sinirinin elektriksel uyarımı epilepsi hastalarında kullanılan bir yöntemdir. Sinirlerin optik uyarımı, hücreleri aktive etmek için kızılötesi ışık kullanan alternatif bir tekniktir. Sinirlerin optik uyarımının, elektriksel sinir uyarımına karşı üç ana avantajı vardır: (1) Temassız sinir uyarımı, (2) uzaysal seçiciliğin iyileştirilmesi ve (3) uyarım artefaktlarının ortadan kaldırılması. Siyatik sinir ve kavernöz sinir, sinirlerin optik uyarımı uygulamalarında kullanılmıştır. Kullanılan farklı sinir dokularına rağmen sıçan modelinde vagus sinirinin optik uyarımı daha önce araştırılmamıştır. Bu tez, sıçan vagus sinirinin optik uyarımını incelemektedir. Vagus sinirini uyarmak için 1505 nm dalga boyunda kızılötesi, diyot lazer kullanılmıştır. Vagus sinirinin optik uyarımının etkilerini anlamak için sistemik kan basıncı ve elektrokardiyografi sinyalleri toplanmıştır. Bunun sonucunda, sıçan vagus siniri kızılötesi lazer kullanılarak başarı ile uyarılmıştır. Vagus siniri yaklaşık 42°Cye ulaştıktan sonra kan basıncı istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşmüştür. Bununla birlikte, elektriksel sinir uyarımı bradikardi ve aritmi gibi problemlere neden olurken, vagus sinirinin optik uyarımının kalp üzerinde olumsuz etkisi gözlemlenmemiştir. Ek olarak, histolojik analizler de sinirinin optik uyarımı ~46 °C'ye kadar güvenli olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, Vagus sinirinin optik uyarımı, 42-46 °C arasında termal açıdan güvenli ve başarılı bir yöntemdir. Gelecekte vagus sinirinin elektriksel uyarımına alternatif olabilecek potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
The Vagus nerve, the longest cranial nerve, innervates to the neck, abdomen, and colon. The vagus nerve is also a clinically significant nerve that controls parasympathetic actions in visceral organs like the heart, lungs. Moreover, electrical nerve stimulation of the vagus nerve is a treatment methodology for epilepsy. Optical nerve stimulation is an alternative technique that uses infrared light to stimulate nerve cells. The relatively new technique has three main advantages over conventional electrical nerve stimulation: (1) a non-contact method of nerve stimulation; (2) improved spatial selectivity; (3) elimination of stimulation artifacts. Sciatic nerve and cavernous nerve are some examples of optical nerve stimulation. Despite all of the neural targets, optical vagus nerve stimulation has not been investigated in a rat model. This thesis investigates the effect of optical vagus nerve stimulation in an in-vivo rat model. An infrared diode laser was used to stimulate the vagus nerve at a wavelength of 1505 nm in continuous-wave mode. Arterial pressure and electrocardiography signals were obtained to understand nerve stimulation's effectiveness using laser radiation on the vagus nerve. Successful optical nerve stimulation of the rat vagus nerve was observed in terms of arterial pressure. Arterial pressure was significantly decreased during optical vagus nerve stimulation after the nerve surface reached a temperature of ~42 °C. However, optical nerve stimulation had no side effects on electrocardiogram signals, despite electrical nerve stimulation having side effects on the heart like bradycardia and arrhythmia. Histological analysis also showed that optical nerve stimulation is safe until ~46 °C.