Biyorezonans yöntemi ile sigara bırakma
Smoking cessation with the bioresonance method
- Tez No: 669267
- Danışmanlar: PROF. DR. YELTEKİN DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmamız sigarayı bırakmak için Eylül 2020-Aralık 2020 tarihleri arasında polikliniğimize başvuran ve biyorezonans ile sigara bırakmak isteyen hastalarda yapılmış, sosyo-demografik özelliklerin ve bağımlılık durumlarının tedavi üzerine etkileri incelenmiş ve bunun yanında yöntemin genel başarı oranını ölçmek amaçlanmıştır. Çalışmamıza 213 hasta dahil edildi. Olguların demografik özellikleri, sağlık çalışanı olup olmaması, fagestrom nikotin bağımlılık derecesi, paket yılı cinsinden sigara içme durumları ve önceden sigara bırakmayı deneme sayıları kaydedildi. Olguların tedavi sonrası sigara içme durumları 1.hafta, 1.ay ve 3. ayda telefon ile aranarak kaydedildi ve istatistiksel analiz Statistical Package for Social Sciences Version 23.0 (SPSS-23) programı kullanılarak değerlendirildi. Değerlendirilen 213 hastanın 118'i erkek (%54), 99'u kadındı. Hastaların tedavi sonrası 1.haftada sigara bırakma oranı %46.5, 1. ayda sigara bırakma oranı %35, 3. ayda sigara bırakma oranı ise %28.1'di. Hastaların cinsiyetleri ile Fagerstrom Bağımlılık Testleri karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmazken, sigara içme durumları(paket-yılı cinsinden) karşılaştırıldığında erkeklerin daha fazla 20 paket yılı ve üzerinde sigara içtiği görülmüştür (p=0.027). Cinsiyetler ile 3. ayda halen biyorezonans ile sigara bırakma durumu karşılaştırıldığında ise kadınların erkeklere göre daha fazla sigarayı bıraktıkları istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.013).
Özet (Çeviri)
Our study was carried out in patients who applied to our outpatient clinic between September 2020 and December 2020 to quit smoking and wanted to quit smoking with bioresonance, and the effects of socio-demographic characteristics and addiction level on treatment were examined, and it was also aimed to measure the overall success rate of the method. 213 patients were included in our study. The demographic characteristics of the patients, whether they are health care workers or not, fagestrom nicotine addiction levels, their smoking status in terms of pack-year and the number of attempts to quit smoking cigarettes are noted. After treatment, smoking status of the patients were recorded by calling them at the end of the 1st week, 1st month and 3rd month. Statistical analysis was evaluated using the Statistical Package for Social Sciences Version 23.0 (SPSS-23) programme . 213 patients were evaluated, 118 (54%) of them were men and 99 (%46) of them were women. The smoking cessation rate was 46.5% at the end of the first week after the treatment, 35% at the end of the first month, and 28.1% at the end of the third month. When the gender compared with the Fagerstrom Nicotine Dependence Tests of the patients, no significant difference was found, while when smoking status (in terms of pack-years) was compared with the gender, it is seen that male patients smoked more than 20 pack years (p = 0.027). Comparing the genders with the bioresonance and smoking cessation status at the 3rd month, it was found statistically significant that women quit smoking more than men (p = 0.013).