Online market alışverişinde tüketicilerin satın alma kararını etkileyen faktörlerin incelenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 669269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. N. ÖYKÜ İYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde küreselleşme ve bilgi teknolojilerinin çok yaygın hale gelmesi ile birlikte öne çıkan e-ticaret hem tüketiciler hem de pek çok işletme tarafından yoğun şekilde kullanılmaktadır. E-ticaret pek çok sektörde farklı oranlarda gelişim göstermekle birlikte sektörlerin toplam ticareti içerisinde önemli pay edinmiş durumdadır. Son yıllarda e-ticarette dikkat çeken alanlardan biri ise online market alışverişidir. Bu araştırmanın amacı, online market alışverişinde tüketicilerin tüketim tercihlerine etki eden faktörleri incelemektir. Bu amaç doğrultusunda Mart-Nisan 2020 tarihleri arasında online platformlar ve sosyal medya aracılığıyla ulaşılan 308 tüketicinin katılımı ile bir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri SPSS 24.0 ve AMOS 18 programları ile analiz edilmiş, analizlerde YEM, t-testi ve ANOVA uygulanmıştır. Algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı ve algılanan sosyal etkinin kullanıma yönelik tutum üzerine anlamlı ve pozitif, algılanan riskin kullanıma yönelik tutum üzerine ise anlamlı ve negatif bir etkisi vardır. Tüketicilerin demografik özelliklerine (cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve gelir durumu) göre algılanan kullanım kolaylığı istatiksel açından anlamlı farklılık göstermemektedir. Algılanan fayda ise sadece cinsiyet ve eğitim durumuna göre istatiksel açından anlamlı farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, with the globalization and information technologies becoming very common, e-commerce, which stands out, is used extensively by both consumers and many businesses. Although e-commerce has developed at different rates in many sectors, it has acquired a significant share in the total trade of the sectors. One of the areas that attract attention to e-commerce in recent years is online market shopping. The purpose of this research is to examine the factors affecting the consumption preferences of consumers in online market. For this purpose, a survey has been carried out with the participation of 308 consumers reached through online platforms and social media between March and April 2020. Data were analyzed with SPSS 24 and AMOS 18 programs, and SEM, t-test and ANOVA were used in the analyses. Perceived usefulness, percieved ease of use and percieved social impact had significant and positive effect on attitutes toward use; but percieved risk had a significant and negative effect on attitudes toward use. Perceived ease of use does not differ statistically in terms of demographic characteristics of consumers (gender, age, educational status, and income). The perceived benefit differs only statistically in terms of gender and educational status.