Üniversite çalışanlarının sendikalaşmaya bakış açısı: Kırklareli Üniversitesi örneği
Perspective of university employees to unionization: The case of Kırklareli University
- Tez No: 669591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN TİYEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı Kırklareli Üniversitesi'nde çalışan akademik ve idari personelin sendikal algı düzeyini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda üniversitede çalışanlarının cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, çalışma süresi, kadro türü ve sendika üyelik durumuma göre sendikal algı düzeyi incelenmiştir. Verilerin analizinde non-parametrik testlerden Mann Whitney-U ve Kruskal-Wallis testleri uygulanmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre sendikal algı faktörleri arasında yer alan sendikal yeterlilik düzeyinde kadınların erkeklere göre daha yüksek olduğu, bununla birlikte sendika üyesi olan üniversite personelinin sendika üyesi olmayan personele göre sendikal algı (tüm alt boyutları ile birlikte) düzeyi yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the perception level with regard to union rights among the academic and the administrative staff at Kirklareli University. To this end, the level of perception with regard to unions rights among the employees of Kirklareli University was examined according to the criteria of gender, age, education level, working period, type of staff and union membership status. In the analysis of the data, non-parametric tests of Mann Whitney-U and Kruskal-Wallis were used. The results of the analysis of the data obtained has two major indications: It has indicated firstly that the proficiency level, one of the factors of the perception level with regard to union rights, is higher among the women staff, and secondly, the level of perception (with all its sub-dimensions) is higher among the participants who are union members vis-à-vis non-union staff of Kirklareli University.