Boş zaman kavramı odağında medya pratikleri ve aile içi iletişim: Bağcılar örneği
The us of media practice and family communication at the centre of empty time consept: Bağcılar example
- Tez No: 669630
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Medya teknolojileri geçmişten günümüze bireylerin hayatında önemli ve yönlendirici yer edinmiştir. Bu teknolojiler, özellikle ev içindeki boş zaman etkinliği olarak kullanılmaya başlandıktan sonra, bireylerin yaşamlarının büyük bir bölümüne eşlik eder olmuştur. Ancak; aile üyelerinin ev içi boş zamanlarda çeşitli aktivitelerle paylaşımlarını ve bağlılıklarını artırması gerekirken, artık bu vakitlerin çoğunu medya teknolojilerini kullanarak harcadıkları ve dolayısıyla da aile içi iletişimlerinden feragat ettikleri gözlenmektedir. Bu çalışmanın amacı, boş zaman etkinliklerinde medya kullanımının aile içi iletişimde nasıl bir rolü olduğunu ortaya koymaktır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada ailelerle derinlemesine mülakat yapılmış, çalışmanın sonucunda boş zamanda kullanılan medya pratiklerinin aile içi iletişimde nasıl bir rolü olduğu ve bu iletişimi nasıl etkilediği betimleyici bir tablo ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Media technologies played an important and directing role in the lives of individuals from past to present. These technologies accompanied by a large part of the lives of individuals, especially after used as a spare time activity in the home. But, it is observed that while family members need to increase their sharing and relation with a variety of activities in their home spare time, they now spend most of their time using media technologies and thereby give up their inter family communication. The aim of this study is to reveal the role of media usage in inter family communication in spare time activities. In this study, qualitative research method was used and in-depth interviews conducted with families. As a result, the role of media used in spare time and how it affects inter family connection is revealed with a descriptive table.