Üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmaları ve öz şefkat düzeyinin, duygu düzenleme güçlüğü ile ilişkisinin incelenmesi
The relationship between childhood traumas, self-compassion and emotion regulation difficulties among university students
- Tez No: 669645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çocukluk çağı travmaları, çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimini tehdit eden durumlardır ve birçok ruh sağlığı sorunu ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Araştırmamızda bu bağlamda çocukluk çağı travmaları, öz şefkat ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul İlindeki üniversitelerde öğrenim gören 18-26 yaş aralığındaki 383 öğrenci (287 kadın, 96 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Veri Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Öz Şefkat Ölçeği Kısa Formu ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcılar ölçekleri kendileri yanıtlamışlardır.
Özet (Çeviri)
Childhood traumas have an impact on child's physical and mental development causing various mental health problems. Our research aims to examine the relationship between childhood traumas, self-compassion and emotion regulation difficulties. The sample of the study consists of 383 university students (287 women, 96 men) aged 18-26 years from Istanbul province. Sociodemographic Data Form, Childhood Trauma Questionnaire, Short Form of Self-compassion Scale and Difficulties in Emotion Regulation Scale were used as data collection tools. Participants answered the scales themselves.