Güncel sanat bağlamında öznel kimlik süreçleri
Processes of subjective i̇dentity in the context of contemporary art
  1. Tez No: 356903
  2. Yazar: ZEYNEP GÜRLER
  3. Danışmanlar: PROF. E. YILDIZ DOYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezin konusu; güncel sanat ortamında sanatçı kimdir sorusuna cevap aramak, güncel sanatın ve sanatçısının tanımlamasını yapmaya çalışmak, günümüz sanatçısını eser üretmeye iten, yaratma dürtüsünü tetikleyen, günümüz sanatçısını biçimlendiren etkenlerin neler olabileceğini araştırmak ve bu etkenlerin güncel sanatçı kimliğinin oluşumundaki etkileri ile sanat eserinin üzerindeki yansımalarının incelenmesi oluşturmaktadır. Birinci bölümde kişinin varlığını tanımlayan, varoluşuna anlam yükleyen bir yapı ya da nitelik olarak kimlik tanımlanması yapılarak, öznenin kendisini, nesneden ve başkalarından ayırt etmesiyle birlikte oluşan farkındalık hali üzerinde durulmuştur. Dünyanın bilinişi ile sanatçının kendinin bilgisi olarak sanat etkinliğinden kısaca bahsedilmiş; yapma, varlığı ortaya çıkarma süreci olarak yaratıcılık üzerinde durulmuştur. Görgül deneylere dayanarak ilerleyen sanat tarihi boyunca sanatçı/zanaatçı anlayışları değerlendirilmiş ardından modern, postmodern kavramları üzerinde durularak sanatçı tanımlamaları yapılmaya çalışılmıştır. Modern ve postmodern kavramlarına ek olarak bugünün sanatını tanımlamak için kullanılan çağdaş ve güncel kavramları değerlendirilmiş, küreselleşme süreciyle birlikte değişen dengelerle sanat piyasasının ilişki ağına ek olarak gelişen küratör ve sanatçı diyaloğundan bahsedilerek günümüz sanatına dair genel bir bakış açısı yakalanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise yaratma süreci açısından sanat olgusu sorgulanmış, sanatçının yaratıcı faaliyetinin ortaya çıkışı hakkındaki görüşler değerlendirilmiştir. Sanatın gelişmesini koşullandıran etkenler ile sanatçının kendi bireysel varoluşlarını inşa ederken içinde bulunduğu, kendi seçimlerinin alanını ve sonuçlarını belirleyen koşulların sanatçı ve eseri üzerlerindeki etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Subjects of this thesis : to answer to the question of who is the artist of contemporary art environment; to describe the definition of contemporary art and artists; to investigate the factors which force today's artist to produce works, to explore what inspries the creativity of artists and find out what factors may shape today?s artists and the effect of these factors in the formation of contemporary artists with reflections on the work of art. In the first part, by making identity description as being structure or qualification which define the presence of the person and install the meaning to his existence; is dwelled upon the state of awareness come into being jointly with dintinguish the subject himself from the object and the others. It is mentioned briefly about the art activity as being the self knowledge of the artist with knowing the world and is dwelled upon creativity as a process of making, displaying the presence. It is evaluated the understandings of artists/artisan throughout the history of art taking place based on empirical tests, after that, it is attempted to describe the definition of artist based upon the concepts of modern, postmodern. In addition to the concepts of modern and postmodern, it is evaluated the concepts of contemporary and actual which are being used to describe the today?s art, by touching upon the dialog between the curator and the artist, developing additionally to realitionship network in art market, together with changing balances with process of globalization, is attempted to capture a general overview on today?s art. In the second part, it is interrogated the art fact in terms of creativity process, it is evaluated the opinion about the emergence of creative activity. It is evaluated factors that generate the art with the condition the artist in, while upbuilding his personal being and the effects of these conditions that describe himself choosing scope and results on artist and his work.