Adölesan idiyopatik skolyozlu bireylerde korse uygulamasının kısa süreli etkisinin incelenmesi
Investigation of short-term effects of brace application on individuals with adolescent idi̇opathi̇c scoli̇osi̇s
  1. Tez No: 669683
  2. Yazar: EMİR BATUHAN KAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, adölesan idiyopatik skolyozlu bireylerde korse uygulamasının kısa süreli etkisinin incelenmesi için tasarlandı. Çalışmaya 10-19 yaş aralığında 50 birey dahil edildi. Bireylerin ortezli ve ortezsiz yüzey topografisi ölçümü sırasında ayakta arkasına beyaz ışık şeritleri (raster çizgileri) yansıtıldı. Kesin yüzey asimetrisini değerlendirmek ve kemik çıkıntılarını tanımlamak için görüntünün dijital bir fotoğrafı çekildi. Görüntüleme sırasında Formetric 4D (Diers International GmbH, Schlangenbad, Germany) cihazı hastaları 6 saniyelik bir aralıkta ölçtü ve saniyede 2 resim çekti. Bireylerin 15-30-60 dakikalık tekrarlı olarak ortezlerini çıkardıktan sonraki yüzey topografisi ölçümleri, Formetric 4D (Diers International GmbH, Schlangenbad, Germany) cihazı ve yazılım programına kaydedildi. Bireylere yapılan ortezsiz ve ortez kullanımı sonrası (15-30-60 dk) topografik ölçümlerin ve verilerin değerlendirilmesi için Formetric 4D (Diers International GmbH, Schlangenbad, Germany) cihazının yazılım programı kullanıldı. Yüzey topografisi değerlendirilmesinde yapılan ölçüm sonrası yazılım programının hesapladığı verilerden skolyoz eğriliği tipi, kifotik postür, skolyoz açısı, vertebra rotasyon miktarı parametleri karşılaştırıldı. Kolmogorov-Smirnov Testi ile verilerin normal dağılım gösterdiği görüldü. Veriler ortalama ve ± standart sapma olarak kaydedildi. Tüm analizlerde p0.05), görüldü. Ortez kullanım süresi ve etkinliğine dair daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to examine the short-term effect of corset application on individuals with adolescent idiopathic scoliosis. Fifty individuals between the ages of 10-19 were included in the study. White light stripes (raster lines) were projected on the back of the feet during the measurement of the surface topography of the individuals with and without orthosis. A digital photograph of the image was taken to assess the exact surface asymmetry and identify bony prominences. During imaging, the Formetric 4D (Diers International GmbH, Schlangenbad, Germany) device measured the patients at an interval of 6 seconds and took 2 pictures per second. The surface topography measurements of the individuals after removing their orthoses repeatedly for 15-30-60 minutes were recorded in the Formetric 4D device and software program. The software program of the Formetric 4D device was used to evaluate the topographic measurements and data after orthosis and orthosis use (15-30-60 minutes). Scoliosis curvature type, kyphotic posture, scoliosis angle, vertebral rotation amount parameters were compared from the data calculated by the software after the measurement performed in the evaluation of surface topography. With the Kolmogorov-Smirnov Test, it was observed that the data showed a normal distribution. Data were recorded as mean and ± standard deviation. P value of 0.05), was seen. It has been determined that more studies are needed regarding the duration and effectiveness of orthosis.