Türkiye ve Polonya özel eğitim politikalarının karşılaştırmalı bir incelemesi
A comparative analysis of special education policies of Turkey and Poland
  1. Tez No: 669847
  2. Yazar: ŞENAY ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye ve Polonya'nın özel eğitim politikalarını karşılaştırılmalı olarak ortaya koymaktır. Türkiye, Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde birçok alanda reform yapmaya çalışmaktadır. Türkiye ve Polonya özel eğitim politikalarının karşılaştırılmasını konu edinen bu çalışma, nitel durum çalışması ve karşılaştırmalı kamu politikası analizi olarak desenlenmiştir. Doküman analizi yöntemiyle Türkiye ve Polonya eğitim sistemlerinin özel eğitim alanındaki ulusal belgeleri ve uluslararası belgeler çözümlenmiştir. Çözümlemeler yapılırken, politika analizi çeşitlerinden biri olan yorumlayıcı veri analizi yöntemlerinden kategori analizi kullanılmıştır. Araştırmada, Türkiye ve Polonya eğitim sistemleri içinde yer alan özel eğitim alanında benzerlikler ve farklılıklar olduğu görülmüştür. Polonya'da en az yüksek lisans derecesinde yetiştirilmiş özel eğitim alan uzmanlarının özel eğitim alanında istihdam edilmesi, özel eğitim finansmanında öğrenci başına fonlama yapılması, iç denetimin önemsenerek, okul içi denetimlerde öğretmenlerin katılımının gerçekleşmesi dikkate değer bulguları arasındadır. Araştırmada bulgulara dayalı olarak sonuçlara ve özel eğitim politikalarının geliştirilmesine yönelik olarak önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare Turkey and Poland regarding their special education policy. Turkey, compliance with laws or in the process of integration into the European Union has to reform in many areas of their own work. In order to contribute to this process in the field of education, the aim of the study is to make a comparison between the Polish and the Turkish educational system. This study has been designed as qualitative case study and comparative public policy analysis with the document analysis. With the method of document analysis, national and international documents in the field of special education of Turkish and Polish education systems have been inquired and analyzed. While analyzing, category analysis is used from interpretive data analysis methods which is one of the types of policy analysis. As a result, has been seen that the special education systems in Turkey and Poland have similarities and differences. In the study, depending on the conclusions, some suggestions proposed to develop special education policies.