The effect of personality and materialistic attitudes on frugality behavior of customers
Kişilik ve materyalist tutumların müşterilerin tutumluluk davranışı üzerine etkisi
  1. Tez No: 669956
  2. Yazar: ABDALLA MOHAMED ABDALLA ZAGALL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı kişilik ve materyalist tutumların müşterilerin davranış davranışları üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Literatür taraması ve araştırması yapılmıştır. Bu çalışmada anket veri toplama yöntemidir. SPSS Yazılımı kullanılarak tarih toplanmış ve analiz edilmiştir. Araştırma bulgusu, cinsiyete göre öğrenci farkındalığında önemli bir fark olduğunu göstermektedir. Yaş değişkenine göre cevaplarda anlamlı fark vardır. Kişilik ve materyalist tutumların eğitim düzeyine göre tutumlu müşteri davranışı üzerindeki etkisi hakkında farkındalık yoktur. Kişilik ve materyalist tutumların müşterilerin tutumlu davranışı üzerindeki etkisine göre, müşteri grupları arasında Aylık Aile Geliri değişkeninde önemli bir fark vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to demonstrate the effect of personality and materialistic attitudes on frugality behavior of customers. the literature review and survey have been done. In this study the questionnaire is collection data method. the date has been collected and analysis using SPSS Software. the research finding shows that there is significant difference in student awareness according to gender. There is significant difference in answers according to age variable. There is no awareness about the effect of personality and materialistic attitudes on frugality customer behavior according to education level. There is significant difference in Monthly Family Income variable between costumer's groups in the effect of personality and materialistic attitudes on frugality behavior of customers.