Sigara kullanımının farklı cilt rengine sahip bireylerde oral melanin pigmentasyonuna olan etkisi
The effect of smoking on oral melanin pigmentation in individuals with different skin colors
  1. Tez No: 670014
  2. Yazar: SINA TAGHI ZADEH TOUFIGHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı; sigara içen, sigarayı bırakan ve sigara içmeyen farklı ten rengine sahip bireylerde, sigaranın oral pigmentasyona olan etkisini araştırmaktır. Çalışmaya sistemik durumu farketmeksizin, pigmentasyona sebep olacak ilaçlar kullanmayan, Selçuk Üniversitesi Periodontoloji Anabilim Dalı Kliniği'ne başvuran 360 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil olan 189 erkek ve 171 kadın hasta Fitzpatrick ten rengi skalasına göre 6 gruba ayrıldıktan sonra, her grup sigara içme durumuna göre tekrar 3 alt gruba ayrıldı. Çalışma her grupta 60 hasta ve her alt grupta da 20 hasta olacak şekilde planlandı. Hastalardan 3 tane ağız içinden 1 tane de profilden olmak üzere toplam 4 adet fotoğraf çekildi. Tüm fotograflar kliniğimizdeki aynı yerde, aynı saat aralığında ve aynı makine ile çekildi. Hastalar Hedin ve Ponnaiyan Pigmentasyon skalalarına göre değerlendirildi. Fitzpatrick cilt rengi Tip 1, Tip 2, Tip 3, Tip 4 ve Tip 5 olan hastaların, Hedin sınıflaması ile sigara içme durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı (sırasıyla p-değerleri, p=0.019, p=0.001, p=0.001, p=0.001, p=0.046). Fakat Fitzpatrick cilt rengi Tip 6 olan hastaların Hedin sınıflaması ile sigara içme durumları arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı (p=0.308).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of cigarette smoking on oral pigmentation in individuals ith different skin colors who smoke, quit smoking and never smoke. Regardless of the systemic status, 360 patients who did not use drugs to cause pigmentation and applied to the Department of Periodontology of Selcuk University were included in the study. 189 male and 171 female patients included in the study were divided into 6 groups according to fitzpatrick skin color scale, and each group were divided to 3 subgroups according to smoking status. The study was planned to include 20 patients in each subgroup, with a total of 60 patients in each group. A total of 4 photographs were taken from the patients. All photos were taken in the same place in our clinic, at the same time interval and with the same machine. The patients were evaluated according to hedin and ponnaiyan pigmentation scales. A statistically significant relationship was found between Hedin classification and smoking status of patients with Fitzpatrick skin color Type 1, Type 2, Type 3, Type 4 and Type 5 (p-values, p = 0.019, p = 0.001, p = 0.001, respectively). , p = 0.001, p = 0.046). However, no significant correlation was found between the Hedin classification and smoking status of patients with Fitzpatrick skin color Type 6 (p = 0.308).