İş yerinde yalnızlık, yaşam doyumu ve iş performansı arasındaki ilişki
The relationships among loneliness at workplace, life satisfaction and job performance
  1. Tez No: 670016
  2. Yazar: GAMZE SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Modern dünyanın en büyük sorunlarından biri olarak ele alınan yalnızlık olgusu, sadece gündelik yaşamla sınırlı kalmayarak iş yerinde de kendini gösterebilmektedir. Bu durum da iş yerindeki yalnızlık yaşam doyumu ve iş performansını olumsuz etkileyebilmektedir. Araştırmanın amacı, iş yerinde yalnızlık ile iş performansı arasındaki ilişkinin incelenerek iş yerinde yalnızlığın iş performansına etkisinde yaşam doyumunun aracılık rolünün ortaya konulmasıdır. Bu kapsamda Kasım-Aralık 2020 tarihleri arasında Bursa ilinin Gemlik ilçesinde lojistik sektöründe faaliyet gösteren firma çalışanlarından toplanmış olan veriler hipotezler için destek sağlamıştır. Analiz sonuçlarına bakıldığında iş yerindeki yalnızlık ile yaşam doyumu ve iş performansı arasında negatif yönde bir ilişkinin varlığı saptanmıştır. Bununla birlikte araştırmanın temel sorunsalı olan iş yerinde yalnızlığın iş performansı ile ilişkisinde yaşam doyumunun aracılık rolü kısmi olarak desteklenmiştir. Araştırmanın teorik ve uygulamaya dönük önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of loneliness, which considered as one of the biggest problems caused by the modern world, may appear in workplaces and is not limited to general living conditions. For this reason, loneliness at the workplace might negatively affect life satisfaction and job performance. The purpose of the study was to examine the relations between loneliness at the workplace and job performance; and to determine the intermediary role of life satisfaction in the effect of loneliness at work on job performance. In this context, the data that collected between November and December 2020 from company employees working in the logistics sector in Gemlik District of Bursa provided the support for the hypotheses. Considering the results of the analysis, it was found that there was a negative relation between loneliness at the workplace, life satisfaction, and job performance. However, the mediating role of the life satisfaction between the loneliness at the workplaces and work performance, which is the focus of this study, was supported partially. The theoretical and practical implications of the results were also presented.