Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların kariyer planlamaları ve ülkelerine geri dönüşe yönelik tutumları
Career plannings of the Syrian refugees in Turkey and their attitudes towards return to their country
  1. Tez No: 670115
  2. Yazar: ABDURRAHİM DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEYMAN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın konusu, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların kariyer planlamalarına ilişkin tutum ve görüşlerinin tespit edilmesidir. Göçmenlerin göç ettikleri yerlerde ne gibi çalışma hedeflerinin olduğunun açığa çıkarılması, bu grupların Türkiye halkları ile uyumlarını kolaylaştırmak amacıyla yapılacak sosyal politikalara kaynak niteliği gösterecek olması bakımından önem arz etmektedir. Bu bağlamda Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacıların kariyer planlamalarına ilişkin tavır ve görüşlerinin tespitinin müstakbel çalışma ve politikalara katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Bu sebeple Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların kariyer hedeflerinin neler olduğunu tespit etmeye yönelik uygun ölçek geliştirilmiştir. Ölçeği standart bir ölçek haline getirmek için uygulama yeri olarak Suriyeli sığınmacıların en çok yaşadığı İstanbul, Gaziantep, Hatay ve Mardin illeri seçilmiş olup her ilde en az dört ilçede ve ilçe başına 25'er kişilik olmak üzere 100 kişilik kotalar oluşturulmuştur. Yapılan çalışma dört ilde toplam 400 kişi üzerinde uygulanmıştır. Ölçeğin güvenirliği Cronbach alfa katsayısı (α=0.890) incelenmiş olup ölçek güvenilir olarak kabul edilmiştir. Eğitim seviyesinin yükselmesi sonucunda kendi meslekleri ile alakalı işlerde çalışamayan Suriyeli sığınmacı bireylerin gelecekte kendi ülkelerinde veya batı ülkelerinde kariyer hedefledikleri görülmektedir. Medeni durum açısından kariyer yapma tutumları incelendiğinde, bekar olan Suriyeli sığınmacıların Türkiye'de kariyer yapmayı isteme tutumlarının evli olanlarınkine nazaran daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Suriyeli sığınmacıların kariyer yapma tutumları alınan sosyal yardım miktarına göre incelendiğinde, sosyal yardım miktarı arttıkça Türkiye ve Suriye'de kariyer yapma tutumlarında düşüş olduğu saptanmıştır. Sığınmacı ve mülteci bireylerin yetenekli ve tecrübeli oldukları kendi mesleklerinde istihdamlarının sağlanması, hem yerli vatandaşlar hem de sığınmacılar için refah seviyesinin daha yüksek olduğu bir ortam yaratacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to determine the attitudes and opinions of the Syrian refugees in Turkey related to career planning. Determining what work goals migrants have in the places they migrated is of significance as it constitutes a source for the social policies to be made for the purpose of facilitating their adaptation with the peoples in Turkey. In this context, ascertaining the attitudes and opinions of the Syrian refugees in Turkey related to career planning is considered to contribute to future activities and policies. Therefore, the scale suitable for detecting the career goals of the Syrian refugees in Turkey has been developed. In order to make the scale a standard one, the provinces of Istanbul, Gaziantep, Hatay and Mardin where the Syrian refugees mostly live have been selected as the place of application and quotas of 100 people have been established in at least four districts in each province and as 25 people per district. The study was carried out on a total of 400 people in four provinces. The reliability of the scale Cronbach alpha coefficient (α = 0.890) was examined and the scale was accepted as reliable. It has been seen that the Syrian refugees who cannot work in jobs related to their professions because of the increase in the level of education, aim a career in their own countries or western countries in the future. When their attitudes of career building have been examined in terms of their marital statuses, it has been determined that the single Syrian refugees' career building attitudes are higher than those of the married ones. When the Syrian refugees' attitudes of career building have been examined in terms of the amount of social assistance received, it has been ascertained that as the social assistance increases, a decline is seen in the attitudes of building a career in Turkey and Syria. Employment of asylum seekers and refugees in their professions, in which they are skilled and experienced, will create an environment in which the welfare level is higher for both the local citizens and asylum seekers.