Opere edilen 355 inguinal herninin klasifikasyonu ve lıchtensteın yönteminin postopreratif değerlendirilmesi
The classification of 355 patients who were operated for inguinal hernia and postoperative evaluation after the application of lichtenstein procedure
- Tez No: 670145
- Danışmanlar: DR. CANAN ERENGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu prospektif çalışmamızda S,B, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 2, Genel Cerrahi Kliniği'nde Ocak 2003-Ocak 2005 yılları arasında inguinal herni nedeniyle opere edilen ve“Lichtenstein-Tension-Free”yöntemiyle mesh ile herni tamiri uygulanan 355 olgu sonuçlarıyla birlikte değerlendirildi, Olguların Erkek / Kadın oranı 313 / 42 olup yaş ortalaması 54 olarak bulundu, Hastaların % 88'i primer inguinal herni olup % 12'i nüks inguinal herni olan olgulardan oluşuyordu, Opere edilen hernilerin % 23'ü direkt, % 63,3 indirekt, % 6,7'si direkt +indirekt ve % 6,7'si femoral hernilerden oluşuyordu, Ortalama operasyon süresi 32 dakika, primer olgularda 30 dakika, nüks olgularda 45 dakika olarak tespit edildi, Hastaların hastanede ortalama yatış süresi 1,19 gün olarak saptandı, Olguların saptanan başlıca postoperatif erken komplikasyonları; 6 hastada yara yeri enfeksiyonu, 8 hastada yara yeri hematomu, 18 hastada seroma birikimi, 25 hastada idrar retansiyonu geç komplikasyon olarak da 3 hastada nöralji, 2 hastada testiküler atrofi, 1 hastada mesh reaksiyonu ve 3 hastada scrotal ödem saptandı, Ortalama 24 aylık incelemelerde dört hastada nüx saptandı, Çalışmamızda sonuçlar literatürle uyumlu bulundu
Özet (Çeviri)
In this retrospective study, 355 cases who were operated with“LichtensteinTension-Free”mesh method due to inguinal hernia at Ministry of Health Göztepe Education and Research Hospital's General Surgery 2nd Clinic between January 2003 - January 2005 are evaluated. Men/women ratio of cases was 313/42 and mean age was 54 years. 88% of patients had primer inguinal hernia, the recurred hernia rate was 12%. 23% of operated cases were direct, 63,3% indirect, 6,7% direct+indirect and 6,7% consisted of femoral hernia. The mean operative time was 32 minutes. This was detected 30 minutes in primer inguinal hernia cases and 45 minutes in the recurred hernia cases. The postoperative mean hospital stay was 1,19 days. The most common postoperative early complications: Wound infection in 6 cases, wound hematoma in 8 cases, seroma accumulation in 18 cases, urinary retantion in 25 cases. As late complications, neuralgia in 3 cases, testicular atrophy in 2 cases, mesh reaction in 1 case and scrotal edema in 3 cases were detected. Recurrence was detected in 4 cases during the follow ups of 24 months at average. In our study, the results were compatible with the literature.