Korkuteli (Antalya) ilçesi orman alanlarında yabani mantarlarda bulunan Diptera türlerinin belirlenmesi
Determination of diptera species on musrooms in the forest areas of Korkuteli (Antalya) district
  1. Tez No: 670682
  2. Yazar: HASAN BASRİ TUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN DEMİRÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, 2014 Yılının Mart ve Temmuz ayları arasında büyük bir kısmı Antalya İli Korkuteli İlçesi sınırları içinde yer alan ormanlık alanlarda bulunan 15 mantar türü ve bunlar üzerinde beslenen 175 ergin mantar sineği örneğine dayanmaktadır. Örnekler Korkuteli Merkez, Küçükköy, Küçükköy Yaylası, Yeşliyayla, Çomaklı (Hacıbekar) ve Kargın'dan toplanmıştır. Örneklerin toplanması sırasında toplam 72 lokaliteye periyodik ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ana materyalini Korkuteli orman alanlarından bulunan makrofunguslar ve bunlardan elde edilen sinek türleri oluşturmuştur. Çalışma materyalleri, özellikle sulak ve yarı sulak alanlardan, bitki örtüsünün gür ve toprağın humus bakımından zengin olduğu ormanlık alanlardan, gür çayırlardan elde edilmiştir. Toplanan örneklerin Mycetophilidae, Sciaridae, Drosophilidae, Scatopsidae, Hybotidae, Muscidae, Anthomyiidae, Fanniidae, Sphaeroceridae, Heleomyzidae, Phoridae, Milichiidae familyalarına dahil 20 cins ve 23 türe ait olduğu belirlenmiştir. Araştırma bölgesinden toplanan 9 örnek ancak cins düzeyine kadar teşhis edilebilinmiştir. Belirlenen türlerden 6 tanesi Türkiye mantar sinekleri faunası için ilk kez kaydedilmektedir. Sciophila lutea group (Macquart, 1826), Coboldia fuscipes (Meigen, 1830), Piezura graminicola (Zetterstedt, 1846), Pullimosina heteroneura (Haliday, 1836), Elachisoma bajzae (Papp, 1983) ve Desmometopa m-nigrum (Zetterstedt, 1848) türlerinin ise Türkiye faunası için yeni kayıt oldukları belirlenmiştir. Araştırma alanında en yaygın görülen türler sırasıyla Bradysia sp. (Winnertz, 1867), Coboldia fuscipes (Meigen, 1830) ve Drosophila sp. (Fallen, 1823)'dir.
Özet (Çeviri)
This study is based on 15 mushroom species and 175 adult mushroom flies feeding on them between March and July 2014, most of which are found in forest areas within the borders of Antalya Province Korkuteli District. Samples were collected from Korkuteli Merkez, Küçükköy, Küçükköy Yaylası, Yeşilyayla, Çomaklı (Hacıbekar) and Kargın territories. During the collection of samples, a total of 72 localities were periodically visited. The main material of study consisted of macrofungi found in Korkuteli forest areas and the fly species obtained from these. The adult flies were collected especially from wetlands and semi-wetlands, forest areas where the vegetation is lush and the soil is rich in humus, and lush meadows. The study resulted with the identification of a total of 20 genera and 23 species belonging to Mycetophilidae, Sciaridae, Drosophilidae, Scatopsidae, Hybotidae, Muscidae, Anthomyiidae, Fanniidae, Sphaeroceridae, Heleomyzidae, Phoridae, Milichiidae families. 9 taxa collected from research area could only be diagnosed at genus level. 6 identified species weredtermined as the first record for fungus gnats fauna of Turkey. Also, all species are the first records for the research area. Sciophila lutea group (Macquart, 1826), Coboldia fuscipes (Meigen, 1830), Piezura graminicola (Zetterstedt, 1846), Pullimosina heteroneura (Haliday, 1836), Elachisoma bajzae (Papp, 1983) and Desmometopa m-nigrum (Zettersted, 1848) were determinated as the new records for Turkish fauna. The most common species in the research area were Bradysia sp. (Winnertz, 1867), Coboldia fuscipes (Meigen, 1830) and Drosophila sp. (Fallen, 1823), respectively.