Erken çocuklukta esnek düşünme ölçeğinin geçerlik güvenirlik çalışması
Validity reliability study of flexible thinking in early childhood scale
- Tez No: 670872
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET KANDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırma, 60-96 aylık çocuklarda 'Erken Çocuklukta Esnek Düşünme Ölçeğinin' geçerlik ve güvenirliğini yapmak üzere yapılmıştır. Genel tarama niteliğinde olan araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi bağımsız anaokullarına ve ilkokula bağlı anasınıflarına devam eden 60-72 aylık ve ilkokul birinci ve ikinci sınıfa devam eden 73-96 aylık çocukların ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubu ise uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş 573 çocuğun ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında; araştırmacı tarafından geliştirilen 'Erken Çocuklukta Esnek Düşünme Ölçeği' ve 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. 'Erken Çocuklukta Esnek Düşünme Ölçeğinin' uygulanmasıyla elde edilen veriler kullanılarak geçerlik, güvenirlik ve cinsiyete göre ölçme değişmezliği çalışmaları yapılmıştır. Geçerliği değerlendirmek için; madde analizi, kapsam geçerlik indeksi, açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Buna göre uygun görülmeyen bazı maddeler çıkarılmıştır. Bazı maddeler düzeltilmiştir. Güvenirliğe ait değerlendirmeler ise; Mcdonald ω, Heise ve Bohrnstedt'ın Ω, Cronbach alfa, test tekrar test yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, 'Erken Çocuklukta Esnek Düşünme Ölçeği' geçerli, güvenilir ve cinsiyete göre ölçme değişmezliğinin olduğu kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to make the validity and reliability of the Flexible Thinking in Early Childhood Scale for 60-96 months old children. The universe of the study, which is a survey study, was composed of the parents of 60-72 months old children attending official independent kindergartens affiliated to the Ministry of National Education or kindergartens affiliated to the primary school and 73-96 months old children attending the first or second grade of primary school in the 2020-2021 academic year. The study group of this research was composed of the parents of 573 children selected with the convenience sampling method. In the collection of research data,“Flexible Thinking in Early Childhood Scale”and“Personal Information Form”developed by the researcher were used. Validity, reliability and measurement invariance studies have been carried out by using the data obtained with the“Flexible Thinking in Early Childhood Scale”. Item analysis, content validity index, exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis were performed to evaluate validity. Accordingly, some items deemed unsuitable were removed. Some items have been edited. Reliability indices were calculated with Mcdonald ω, Heise and Bohrnstedt's Ω, Cronbach alpha and test-retest method. As a result of the research, it has been accepted that the“Flexible Thinking in Early Childhood Scale”is valid, reliable, and it provides measurement invariance according to gender.