Ters yüz öğrenme modelinin 9. sınıf hücre ünitesi akademik başarısına ve öğrenci görüşlerine olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of flipped learning model on 9th grade cell unit academic achievement and students' views
- Tez No: 822386
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada 9. sınıf öğrencilerinin biyoloji dersine ait hücre ünitesinin öğretiminde ters yüz öğrenme modelinin akademik başarıya ve sürece yönelik etkileri ele alınmıştır. Çalışma Zonguldak ilinde bulunan bir fen lisesinde öğrenim gören 60 (kız: 34, erkek: 26) öğrenci ile yürütülmüş ve öğrenciler rastgele deney (30 kişi) ve kontrol (30 kişi) grubu olarak belirlenmiştir. Çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri bir arada ele alınmıştır. Çalışmanın nicel yöntem kısmını, ön test son test deneysel model oluşturken nitel yöntem kısmını ise yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturmuştur. Çalışmada ilk olarak, her iki gruba araştırmacı tarafından geliştirilen hücre başarı testi ön test olarak uygulanmış ve bu testler İlişkisiz Örneklem t-Testi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda gruplar arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı belirlendikten sonra deney grubu öğrencilerine ters yüz öğrenme modeli, kontrol grubu öğrencilerine öğretim programının ön gördüğü öğrenme yöntemiyle hücre ünitesi 5 haftalık bir süreçte işlenmiştir. Süreç sonunda hem deney hem kontrol grubundan rastgele seçilen toplamda 10 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılarak uygulama süreci tamamlanmıştır. Çalışmanın nicel basamağından elde edilen veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) programı kullanılarak İlişkisiz Örneklem t-Testi ve İlişkili Örneklem t-Testi ile nitel basamağından elde edilen veriler ise betimsel analizle yorumlanmıştır. Çalışmanın nicel verileri, deney grubu öğrencilerine ait son test sonuçları ile kontrol grubu öğrencilerine ait son test sonuçları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılığın olduğu yönündedir. Bu durum ters yüz öğrenme modelinin, öğretim programında yer alan öğretim yönteminden hücre ünitesi öğreniminde daha başarılı olduğu yönünde ifade edilebilir. Nitel veriler ise ters yüz öğrenme modeliyle işlenmiş derslerde öğrencilerin aktif, merkezde, dersten keyif alarak ezbere bilgiden ziyade anlamlı ve kalıcı öğrenmeler gerçekleştirdiği yönündedir. Çalışmada elde edilen nicel ve nitel veri sonuçları birbirini ve alanyazını destekler niteliktedir. Süreç sonunda elde edilen veriler detaylı olarak ele alınmış ve alanyazına dayalı tartışılarak süreç tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of flipped learning model on academic success and process in the teaching of the cell unit of the 9th grade students in the biology course are discussed. The study was carried out with 60 (female: 34, male: 26) students studying at a science high school in Zonguldak, and the students were randomly determined as the experimental (30 people) and control (30 people) groups. In the study, quantitative and qualitative research methods were considered together. The quantitative method part of the study was formed by the pre-test post-test experimental model, while the qualitative method part was formed by the semi-structured interview form. In the study, firstly, cell achievement test developed by the researcher was applied to both groups as a pre-test and these tests were analyzed with the Unrelated Sample t-Test. After it was determined that there was no significant difference between the groups as a result of the analysis, the flipped learning model was taught to the experimental group students and the cell unit was taught to the control group students in a 5-week period with the learning method prescribed by the curriculum. At the end of the process, a semi-structured interview was conducted with a total of 10 students randomly selected from both the experimental and control groups, and the implementation process was completed. The data obtained from the quantitative stage of the study were interpreted using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) program using the Unrelated Sample t-Test and the Related Samples t-Test, and the data obtained from the qualitative stage with descriptive analysis. The quantitative data of the study show that there is a significant difference between the post-test results of the experimental group students and the post-test results of the control group students in favor of the experimental group. This situation can be stated that the flipped learning model is more successful in cell unit learning than the teaching method included in the curriculum. On the other hand, the qualitative data show that in the lessons taught with the flipped learning model, the students are actively, centrally, enjoying the lesson and making meaningful and permanent learning rather than rote knowledge. The quantitative and qualitative data results obtained in the study support each other and the literature. The data obtained at the end of the process were discussed in detail and the process was completed by discussing based on the literature.