Konserve kutularındaki kenet hatalarının tespiti ve giderilmesi
The Detection clamp errors and its correting in preserves boxes
- Tez No: 67142
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL BİNİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET 13. yüzyıldan beri konservelerin ambalajında teneke kutuları kullanılmaktadır. Gelişen konserve sanayine paralel olarak ambalaj sanayide gelişmiş ve teneke kutu ana ambalaj olarak yerini bugüne kadar korumuştur. Günümüzde teneke kutular 1 -Lehimli üç parçalı teneke kutular, 2- Dikiş kaynaklı üç parçalı teneke kutular, 3- Derin çekme (sıvama) kutular olmak üzeri üç yöntemle üretilmektedir. Kutuların üretiminin en önemli bölümü kapama operasyonudur. Kapama operasyonu; tüm konserve teknolojisi göz önüne alındığında dikkat edilmesi gereken tek işlem olmamakla birlikte, kabul edilebilir hata limitlerinin oldukça dar olması dolayısıyla ve sonuçta tüm yapılan işleri etkileyeceğinden bilgi, tecrübe ve hassasiyet isteyen bir çalışma olarak kabul edilmelidir. En küçük bir ihmal ya da dikkatsizlik sonucunda üretilen hatalı kutu; kapamanın sonrasında ki vakum esnasında içeriye zararlı mikroorganizma girişine izin verir ve sonuçta bombaj kaçınılmaz olur. Bu sebepten dolayı kapama operasyonu esnasında meydana gelebilecek kenet hatalarının tespiti çok önemlidir. Kutular otomatik olarak çalışan makinalarda üretildiğinden, hataları gidermek için geçen zaman zarfında üretim hattı çalışmadığı için iş kayıplarının sebep olduğu maddi kayıplar meydana gelmektedir. Bu tez çalışmasında üretim hattında meydana gelen hataların sebeplerini bulmak ve çok hızlı bir şekilde hataları gidermek ve engellemek için hata- sebep cetveli oluşturulacak ve bir bilgisayar programı sayesinde hızlı bir şekilde işletilecektir. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT From the beginning of the 1 3th century, tin boxes have been being used for the packing of preserves. Parallel to the developing preserves industry, packing industry has developed as well, and tin boxes has kept its place as the basic form of packing. Today, tin boxes is produced basically through three methods:. Soldered tin boxes with three parts.. Stitching welded tin boxes with three parts. ® Plastered boxes. The most important stage of manufacturing boxes is the closing operation. Although it is not the only operation to pay attention to when the whole preserve technology is considered, because the limit of acceptable errors is little and it will affect all the work done, it should be considered as a work that necessitates knowledge, experience and great care. The box which is produced as a result of the smallest error or carelessness allows inlet of harmful micro-organisms during the vacuum procedure and finally becomes spoilt. Therefore, the detection of clamp errors that might occur during closing operation is extremely significant. Since the boxes are produced by machines that run automatically, and the production line does not run during the period of correcting errors, financial losses caused by work losses occur. That theses study will create an error-cause chart to find out the reasons of the errors that occur in the production line and to correct and prevent the errors. This chart will be operated by means of a computer software. m