Mevcut soğutma gruplarının yeni soğutucu akışkanlara adaptasyonu
The Present cooler groups will have to adapted with vew cooler fluids
  1. Tez No: 67143
  2. Yazar: KEMAL ORTATEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ALP SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Dünyada ve Türkiye'de yaygın olarak kullanılan kloroflorokarbon (CFC) ve hidroflorokarbon tipi (HCFC) soğutucu akışkanlar olumsuz çevresel etkilere sahiptir. Bu etkiler ozon tabakasının incelmesi, delinmesi ve dünyanın global ısınmasına katkıda bulunmak şeklindedir. Ozon tabakasının zarar görmesi, mor ötesi ışınların dünya yüzeyine doğrudan gelerek canlı hücrelerinin zarar görmesine dolayısı ile deri kanseri ve katarakta neden olmaktadır. Dünyanın global ısınması ise olumsuz iklim değişikliklerine sebep olmaktadır. Özetle CFC ve HCFC tipi soğutucu akışkanlar, dünyanın ekolojik dengesi üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. CFC tipi soğutucu akışkanların üretimi olumsuz çevresel etkilerinden dolayı Kopenhag'da yapılan Montreal protokolü ile ilgili toplantıda (1992) alman kararla ocak 1996 itabarı ile yasaklanmıştır. Aynı sebeplerden dolayı HCFC tip soğutucu akışkanların üretimine Viyana'da yapılan Montreal protokolü ile ilgili toplantıda (1995) alman kararla zaman -içerisinde kısıtlanarak 2030 yılında tamamen son verilecektir. CFC ve HCFC tipi soğutucu akışkanların olumsuz çevresel etkileri ve bu sebeplerden dolayı CFC tipi soğutucu akışkanların üretiminin durdurulması, HCFC tipi soğutucu akışkanların üretiminin zaman içinde kısıtlanarak durdurulacak olması, bu akışkanlarla" çalışan soğutma gruplarının, çevresel olumsuz etkileri olmayan alternatif soğutucu akışkanlara adapte edilmesini gündeme getirmektedir. Ayrıca CFC ve HCFC tipi soğutucu akışkanların üretiminin durdurulması ile stoklar bitenedek fiyatlarda anormal artışlar beklenecek olması, mevcut soğutma gruplarının yeni soğutucu akışkanlara adaptasyonunun gündeme gelmesinde etkili olmuştur. Türkiye'deki mevcut soğutma gruplarında ağırlıklı olarak CFC ve HCFC tipi soğutucu akışkanlar kullanılmaktadır. CFC tip soğutucu akışkanlar arasında ise en çok kullanılan soğutucu akışkan R-ll ve R-12, HCFC tipi soğutucu akışkanlar arasında ise R-22'dir. Bu çalışmada R-12 ve R-22 ile çalışan soğutma gruplarına çevresel olumsuz etkileri olmayan alternatif soğutucu akışkanlar seçilmiş, seçilen soğutucu akışkan için grupta yapılacak adaptasyon işlemleri ve bu adaptasyon işlemlerinin maliyetinin ne kadar olacağı incelenmiştir. R-ll soğutucu akışkanına, alternatif soğutucu akışkan geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar halen devam etmekte olup R-123 geçici alternatif olarak R-ll'in yerine kullanılmaktadır. Nevarki R-123 HCFC kökenli bir soğutucu akışkandır. R-123 'ün ozon aşındırma potansiyeli ( ODP ) R-ll 'e kıyasla oldukça düşük olmasına karşın sıfır değildir, ve R-ll 'e göre daha toksittir. Ayrıca R-123 'ün üretimi 2020 yılında durdurulacaktır. R-ll için kalıcı alternatif akışkan geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar henüz sonuçlanmadığı için, R-ll bu çalışma dışında bırakılmıştır. Bu çalışmada R-12 ile çalışan mevcut soğutma gruplarının R-134a'ya adaptasyonu ve R-22 ile çalışan mevcut soğutma gruplarının R-407C'ye adaptasyonu uygun görülmüştür. Alternatif olarak seçilen bu akışkanlar HFC tipi soğutucu akışkanlardır ve bünyelerinde klor bulunmadığı için ODP değeri sıfırdır. Bu akışkanların yanmaz oluşu, toksit olmayışı, normal çalışma koşullarında iyi bir kimyasal ve termal stabiliteye sahip olması, soğutma gruplarındaki tüm metal ve elastomerlerle uyum sağlaması, termodinamik özellikleri, alternatifleri oldukları soğutucu akışkanların termodinamiksel özelliklerine yalan olması ve ticari olarak üretilmesi adaptasyon çalışmalarında alternatif akışkanlar olarak seçiminde etkili olmuştur.R-12 ile çalışan soğutma grupları R-134a'ya adapte edilip aynı şartlarda çalıştırıldığında soğutma kapasitesi ortalama bir değerle R-12 ile çalıştırıldığı halin %90- % 96'sı kadar, COP (performans katsayısı) ise ortalama bir değerle R-12 ile çalıştırıldığı halin %95-%97'si kadardır. R-22 ile çalışan soğutma grupları R-407C'ye adapte edilip aynı şartlarda çalıştırıldığında soğutma kapasitesi ortalama bir değerle R-22 ile çalıştırıldığı halin %95-% 100'ü kadar, COP ise ortalama bir değerle R-12 ile çalıştırıldığı halin %98-%105'i kadardır. R-134a ve R-407C'nin termodinamik özelliklerinin alternatifi olduğu soğutucu akışkanların termodinamik özelliklerine yakın olması sebebi ile soğutma grubundaki adaptasyon çalışmalarında değişecek eleman sayısının minimum seviyede kalması sağlanmıştır. Her iki alternatif soğutucu akışkanın HFC tipi soğutucu akışkan olmaları, termodinamik özelliklerinin alternatifi oldukları soğutucu akışkanınkine yalan olması sebebi ile grupta yapılacak değişiklikler her iki alternatif akışkan içinde aynı olmuştur. Her iki akışkanın gruba adaptasyonu işlemlerinde grupta, kompresör yağının, kurutucu filtrenin ve genleşme elemanlarının değişmesi gerekmektedir. R-12 veya R-22 ile çalışan mevcut soğutma grubunun ömrü uzun süre çalışmasına müsait ise, çevresel olumsuz etkileri bulunmayan soğutucu akışkanla çalışan yeni soğutma grubu almak yerine, mevcut grubun alternatif soğutucu akışkana adaptasyonu ekonomik kazanç olacaktır. Nitekim aynı kapasitede yeni soğutma grubu satın alındığında, soğutucu akışkan, kompresör yağlama yağı, kurutucu filtre ve genleşme elemanı (genellikle grubun değişen soğutma yüklerine cevap verebilmesi için termostatik genleşme valfi kullanılır) fiyatları grup fiyatı dahilinde olacaktır. Ayrıca yeni soğutma grubunun çalışacağı proseslere veya iklimlendirme amaçlı sistemlere bağlanmasında işçilik ve bağlantının özelliğine ve şekline göre malzeme giderleri ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Chloroflorocarbon (CFC) and hydroflorocarbon (HCFC) type cooler fluids generally used in the world and Turkey have the negative environmental effects. These effects include the thinning of the ozone layer, its perforation and the contribution to the global heating of the world. The damage to the ozone layer causes the ultraviolet rays coming directly to the world surface and damage the alive cells. As a result of this damaged cells, a skin cancer and cataract events occur very often. The global heating of the world cause the negative climate changing. Especially CFC and HCFC type cooler fluids cause the negative effects on the ecological balance of the world. The production of CFC type cooler fluids is forbidden since 1996 by the resolution taken in the meeting (1992) related to the Montreal protocol in Kopenhang because of their negative environmental effects. Because of the same reasons the production of HCFC type cooler fluids is restricted by the resolution taken in the meeting (1995) related to the Montreal protocol in Vienna and the production of HCFC type cooler fluids will be ended completely in 2030. The negative environmental effects of CFC and HCFC type cooler fluids and because of this,the cancellation of their production,the restriction of the production of HCFC type cooler fluids and its cancellation in the near future will cause the cooler groups runing with these fluids to be adapted with the alternative cooler fluids that do not have negative environmental effects. Besides,as it is expected the increment in the prices of CFC and HCFC type cooler fluids until their stocks are finished after their production is canceled, the present cooler groups will have to adapted with the new cooler fluids immediately. Mostly CFC and HCFC type cooler fluids are used in Turkey at the present cooler groups. The mostly used cooler fluid among the CFC type cooler fluids is R-l 1 and R-12, and among the HCFC cooler fluids is R-22. In this study alternative cooler fluids that do not have any negative environmental effects are elected for the cooler groups that run with R-12 and R-22 cooler fluids and the adaptation procedures for the selected cooler fluids and the cost of these adaptation procedures are examined. The replacement studies of R-l 1 cooler fluids with new cooler fluids still continues and R-123 is used instead of R-l 1 as an temporarily alternative. However R-123 is a HCFC base cooler fluid. Even the ozone damaging potential of R-123 (ODP) is lower than R-l l,it is not zero and its more toxic when compared to R-l 1. Besides the production of R-123 will be stopped in 2020. As the studies of developing the permanent alternative cooler fluids for R-l 1 have not been completed yet,R-l 1 is left outside of this study.In this study it has been seen appropriate to adapt the present cooler groups that run with R-12 to R-134 and ones that run with R-22 to R-407C. These fluids that are selected as alternatives are HFC type cooler fluids and as they not contain chlorine their ozone damaging potential (ODP) is zero. Besides as these fluids are inflammable and non-toxic, they have a good chemical and thermal stability under normal running conditions, their thermodynamic peculiarities are similar to the thermodynamic peculiarities of other cooler fluids and they can be produced commercially,they can be selected as alternative fluids in the adaptation studies. When the cooler groups running with R-12 are adapted to R-134a and run under the same conditions, their coolling capacity is 90-96 % of R-12 and COP (performance coeeficient ) is 95-97 % of R-12. When the cooler groups running with R-22 are adapted to R-407C and run under the same conditions, their coolling capacity is 95- 100 % of R-22 and COP (performance coeeficient ) is 98-105 % of R-12. As the thermodynamic peculiarities of R-134a and R-407C are similar to the thermodynamic peculiarities of their alternative cooler fluids, the element number to be changed in the adaptation studies can be kept in minimum. As both alternhative cooler fluids are HFC type and their thermodynamic peculiarities are similar to the thermodynamic peculiarities of their alternative cooler fluids,the changings to be made are same for both groups. During the adaptation procedures of both groups, the compresson oil,drying filter and expansion elements should be changed. If the life of the present cooler group that run with R-12 or R-22 is long enough, the adaptation of the present group to the alternative group will be more economical than purchasing a new cooler group that run with a cooler fluid not having negative environmental effects. However, when a new cooler group with the same capacity is purchased, the prices of cooler fluid, compressor oil, drying filter and expansion element ( generally thermostatic expansion valf is used in order the group can meet the requirements of changing cooler loads) are included in the group price. Besides material expenses will exist according to the processes of new cooler group or to the peculiarity of connection to the climating purpose systems and its workmanship.