Sivil toplum kuruluşlarında örgütsel vatandaşlık davranışının kurum performansı üzerine katkısı:arama kurtarma ekiplerinde karşılaştırmalı bir araştırma
The contribution of organizational citizenship behavior in civil society organizations on organizational performance: a comparative research in search and rescue teams
- Tez No: 671467
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Arama kurtarma ekipleri için örgütsel vatandaşlık gerek toplumun güvenliği gerekse kendi içlerindeki dayanışma nedeniyle önemli bir yere sahiptir. Örgütsel vatandaşlıkta kişi görevinde belirtilmemiş fedakarlık ve özverileri de yapar ve bulunduğu kuruma en yüksek faydayı sağlamayı amaçlar. Arama kurtarma ekipleri gibi gönüllülüğün esas olduğu mesleklerde örgütsel vatandaşlık davranışları topluma ve kişiye sağladığı faydalar göz önünde bulundurulduğunda araştırılması gereken konulardan biridir. Kurumsal performans, örgütsel vatandaşlığın yüksek olduğu durumlarda artmakta ve en yüksek verimlilik sağlanmaktadır. Bu yüzden örgütsel vatandaşlık ve kurumsal performansa etkisi de incelenmesi gereken konulardan bir diğeridir. Bu araştırma Arama kurtarma ekipleri çalışanlarının örgütsel vatandaşlık seviyeleri ve bunun kurumsal performans üzerine etkilerini araştırmaktadır. Bu amaçla arama kurtarma ekiplerinden seçilen 154 kişiye anketler uygulanmıştır. Analiz sonucunda çeşitli değişkenler ile örgütsel vatandaşlığın alt boyutları ve kurumsal performans arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Örgütsel vatandaşlığın kurumsal performansa etkisini araştırmak için regresyon analizi yapılmıştır. Örgütsel vatandaşlığın kurumsal performanstaki değişimi %18.4 oranında olduğu saptanmıştır. Bu araştırmadan ulaşılan sonuçlar çerçevesinde arama kurtarma ekiplerinin performanslarını yükseltmek ve örgütsel vatandaşlık davranışlarını çoğaltmak için bazı öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of organizational citizenship is very crucial for the cooperation of search and rescue units and the security of society. In organizational citizenship, one can sacrifice himself or herself and one can take the missions even if there is no any obligation. The aim of organizational citizenship is just doing the best for his or her management. The voluntary behaviors are the foundations of the missions of the search and rescue units so the issue of the attitudes of organizational citizenship is so important for public and the teams. Institutional performance will be high when the organizational citizenship is on the top and the productivity level will be high day by day. Therefore, the topic of the relationship between organizational citizenship and the institutional performance must be researched. In this examination, the organizational citizenship and institutional performance of the search and rescue units have been searched. For this aim, 154 workers who are working in search and rescue units have been chosen randomly and their levels of organizational citizenship and institutional performance have been evaluated by surveys. As a result of the analysis, significant differences were found between the some variables, the organizational citizenship subdimensions and the institutional performance. The regression analysis was conducted to investigate the effect of the organizational citizenship on the organizational performance. The change in institutional performance of the organizational citizenship was found to be 18.4%. Within the framework of the results from this examinations, some suggestions have been put forward in order to increase the performances of the search and rescue units and to increase the organizational citizenship behaviors.