Görsel kültür eğitimi ve Batı Trakya azınlık okullarında görsel sanat
Visual culture education and visual art in Western Thrace minority schools
  1. Tez No: 671490
  2. Yazar: MECHMET BOULMPOUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Batı Trakya Azınlık Eğitimi'ne yönelik son yıllarda birçok araştırmalar yapılmış, bir o kadar da bilimsel makaleler ve görüşler akademik çevrelerde tartışılmıştır. Ancak mevcut okullarda Türkçe ders programında ve özellikle de Görsel Sanatlar dersine yönelik yapılmış bir araştırmanın olmadığını tespit ettim. Bu çalışmada Görsel Sanatlar eğitimin kişilerin gelişiminden söz edilmekte; eğitim çağındaki bireylerin eğitim-öğretim aşamasındaki kazanımlarında yaratıcılık yönleri, yetenekleri ve sosyo-kültürel gelişmelerde katkı sağladıkları belirtilmektedir. Görsel Kültür çalışmalarında gerçekleştirilen metinler arası ilişkilendirmeler, teşvik edilerek etkin öğrenmeye yönelik sorgulayıcı yorumlar ve değerlendirmelere yöntemleriyle yaratıcı süreçlerin gelişimine katkı sunan yöntemler ortaya konmuştur. Bu düşünceden hareketle, çok kültürlü toplumlarda kültürlerarası ilişkilerin saygınlık kazanması teşvik edilerek, bireylerin yaşadıkları toplumda tüm farklı inanç ve kültürlere sahip kişilerin yetiştirilmesinde görsel sanat eğitiminin ne kadar gerekli olduğu görüşü ortaya konmuştur. Bu tez çalışmasında Türk ve Yunan eğitim sisteminde konuyla ilgili savunulan görüşler incelenerek, görsel kültür ve görsel sanatlar eğitimi konusunda yapılan araştırmaları inceleyerek elde edinilen bilgi ve bulgular doğrultusunda mevcut öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, many researches have been conducted for Western Thracian Minority Education and scientific articles and opinions have been discussed in academic circles. However, I found that there was no research conducted in the Turkish syllabus in the existing schools and especially for visual arts education. In this study, the effects of Visual Arts education on the development of individuals are mentioned, and the contribution of the individuals of educational age to their achievements in the educational phase, creative aspects, abilities, and socio-cultural developments is being indicated. By encouraging intertext associations carried out in Visual Culture studies, methods of questioning interpretations and evaluations for effective learning and methods of contributing to the development of creative processes have been revealed. Based on this idea, by encouraging the prestige of intercultural relations in multicultural societies, the necessity of visual arts education in raising people with different beliefs and cultures in the society where individuals live have been expressed. In this thesis study, the opinions expressed based on the subject in the Turkish and Greek education system were examined and the existing proposals were presented in line with the information and findings obtained by examining the researches on visual culture and visual arts education.