The effects of corrective and language awareness enhanced feedback on learners' second and foreign language writing development and teachers' views
Düzeltici ve dil farkındalığı artırılmış geri bildirimin öğrencilerin ikinci ve yabancı dil yazma gelişimi üzerindeki etkileri ve öğretmenlerin görüşleri
  1. Tez No: 671513
  2. Yazar: ELİF EZGİ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERİN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, geleneksel düzeltici geri bildirimin ve dil farkındalığı artırılmış geri bildirimin, öğrencilerin ikinci dil ve yabancı dil yazma performans gelişimi üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Bu çalışma, İngilizce ve Türkçe öğrenme bağlamlarında uygulanmıştır. Her dil öğrenme bağlamı için bir kontrol grubu ve bir deney grubu atanmıştır. Çalışma, iki deney ve iki kontrol grubunun atandığı karşılaştırmalı bir vaka çalışması olarak tasarlanmıştır. Bu çalışma ayrıca, katılımcı dil öğretmenlerinin, uygulanan iki tip geri bildirim hakkındaki algılarını incelemeyi amaçlamıştır. Bu amaca ulaşmak için deneysel bir araştırma tasarımı benimsenmiştir. Katılımcılar, Türkiye'de bir dil kursundaki 26 Libyalı öğrenci ve iki dil öğretmeninden oluşmaktadır. Veriler, nicel ve nitel araştırma tasarımı için ön testler, son testler ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Bulgular, dil farkındalığı artırılmış geri bildiriminin, her iki dil öğrenme bağlamında da öğrencilerin yazma performanslarına önemli ölçüde katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Dil farkındalığı artırılmış geri bildiriminin etkisinde, iki dil öğrenme bağlamı arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Dil öğretmenleri, öğrencilerin yazma performanslarının gelişimi için dil farkındalığı artırılmış geribildirim kullanmayı daha yararlı bulmuştur. Bu bulgulara dayanarak, bu çalışma, ikinci dil ve yabancı dilde yazma öğretiminde dil farkındalığını, düzeltici geri bildirim sürecine entegre etmenin pratik etkilerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the effects of traditional corrective feedback and language awareness enhanced feedback on learners' second language and foreign language writing performance development. The treatment was applied in English and Turkish language learning contexts. A control group and an experimental group were assigned for each language learning context. The study was designed as a comparative case study in which two experimental and two control groups were assigned. The study was also sought to explore the perceptions of language teachers while providing these two types of feedback. To realize this purpose, an experimental research design was adopted. Sample of the study consisted of 26 Libyan students in a language course in Turkey and two language teachers. Data were collected through pretests, posttests and semi-structured interviews for quantitative and qualitative research design. Findings revealed that language awareness enhanced feedback contributed significantly to the learners' writing performances in both language learning contexts. There is no significant difference found between two language learning contexts in the effect of language awareness enhanced feedback. The language teachers found beneficial to use language awareness enhanced feedback in providing feedback to learners' writing performances. On a basis of these findings, the study suggests practical implications to integrate language awareness into corrective feedback process in teaching second language and foreign language writing.