Hazine taşınmazlarında ecrimisil
Adequate pay in treasury property
- Tez No: 671810
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF BARDAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hazine taşınmazları çeşitli sebeplerle (göç, konut yetersizliği, miras nedeniyle tarım arazilerinin bölünmesi, mevzuat eksikliği, İdarenin ihmalkârlığı) işgal edilerek, hukuka aykırı şekilde kullanılmaktadır. Çalışmamız içerisinde bu şekilde hukuka aykırı yararlanmaların neticesinde İdare tarafından düzenlenen ecrimisil işlemi anlatılmaktadır. Ecrimisil işlemi anlatılırken; tarihsel gelişimi, hukuki niteliği ve ecrimisil işleminin safahatı hakkında bilgi verilmektedir. Bu konuda mevzuatın yetersiz olması nedeniyle yargı kararlarına sıklıkla yer verilmiştir. Konunun bütüncül olarak ele alınması için ecrimisil işleminin dayanağı olan kamu malları ve kamu mallarından yararlanma konuları da incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Treasury immovables were occupied for various reasons (migration, lack of housing, division of agricultural lands due to inheritance, lack of legislation, negligence of the administration), used unlawfully. In our work, adequate pay made by the Administration as a result of unlawful utilization is described. While explaining the Ecrimisil process; It gives information about its historical development, legal nature and the stage of the legal process. Due to the insufficiency of the legislation on this issue, judicial decisions are frequently included. In order to address the issue in a holistic manner, the public goods and utilization of public goods, which are the basis of the transaction, have also been examined.