COVID-19 pandemi krizinde bilişim şirketlerinin strateji seçimi üzerine bir araştırma
A study on strategy selection of it companies in the COVID-19 pandemic crisis
- Tez No: 671839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19'un yayılması, politika yapıcıların dikkatini öncelikli olarak insanların hayatlarını kurtarmaya odaklamıştır. İnsan hayatını öncelikli olarak tehdit etmesi ile pandemi krizi aynı zamanda, potansiyel olarak yıkıcı toplumsal ve ekonomik sonuçlarla birlikte küresel ölçekte firmaların hayatta kalmasını da tehdit etmektedir. Bu çalışmanın amacı, 2019 yılında ortaya çıkan COVID-19 küresel salgını nedeni ile yaşanan pandemi krizinin sebep olduğu zor ekonomik koşullarda bilişim teknolojisi firmalarının karşılaştıkları baskı, tehdit ve fırsatlar sonucunda benimsedikleri stratejileri belirlemek ve benimsenen stratejileri değerlendirmektir. Çalışmada, strateji ve kriz literatürü temelinde, bilişim firmalarının pandemi krizine karşı verdikleri stratejik tepkiler, firmaların çevresel koşulları ve krizden nasıl etkilendikleri gibi bilgilerin tanımlanmasına yardımcı olacak ön bilginin toplanması amaçlanan, keşfedici araştırma niteliği taşıyan bir anket çalışması ve firmaların verdikleri stratejik tepkilerin anlaşılmasına yardımcı olacak bilgilerin elde edilmesi amaçlanan bir mülakat çalışması olmak üzere iki farklı veri toplama yöntemi incelenerek tartışılmaktadır. Çalışmanın sonucunda pandemi krizine karşı verilen stratejik yanıtlar belirlenmiştir. Bulgular, bilişim firmalarının krizlere karşı stratejik farkındalıklarının düşük olduğunu ve verilen stratejik yanıtların çok çeşitli olmadığını göstermektedir. Firmaların bir krizle başa çıkmak için hemen hemen aynı yaklaşımları izlediği görülmüştür. Firma büyüklüklerinin önemli bir rol oynamadığı, firmaların büyük bir çoğunluğunun krizin sebep olduğu ekonomik olumsuzluklardan neredeyse hiç etkilenmediği ve yeniden düzenleme/yapılanma temelinde olmak üzere çoğunlukla istikrar stratejisi izlediği tespit edilmiştir. Firmaların faaliyet alanlarını değiştirmeye yönelik ilişkili ürün çeşitlendirmesi stratejisi izlemeye eğilimli oldukları yönündeki bulgular da sonuç ve öneriler bölümünde değerlendirilmiştir. Bu yanıtlar ışığında, bilişim firmalarının bu tür küresel krizlerin sebep olduğu belirsizlik durumu ile nasıl baş edebilecekleri konusunda yol haritası sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The spread of COVID-19 disease, which affects the whole world, has focused the attention of policy makers primarily on saving people's lives. With its primary threat to human life, the pandemic crisis also threatens the survival of firms on a global scale, with potentially devastating social and economic consequences. The aim of this study is to determine the strategies adopted by information technology companies as a result of the pressure, threats and opportunities they face in the difficult economic conditions caused by the pandemic crisis due to the COVID-19 global epidemic that emerged in 2019 and to evaluate the adopted strategies. In the study, strategic responses of IT companies to the pandemic crisis are examined and discussed by two different data collection methods on the basis of strategy and crisis literature: An exploratory research survey, which aims to collect preliminary information that will help define information such as the environmental conditions of the companies and how they are affected by the crisis and an interview study, which aims to obtain information that will help to understand the strategic responses of the companies. As a result of the study, strategic responses to the pandemic crisis were determined. The findings show that the strategic awareness of the companies serving in the IT sector is low and the strategic responses given are not very diverse. It has been observed that companies follow almost the same approaches to deal with a crisis. It has been determined that firm sizes do not play an important role in the approaches to the crisis, the majority of the firms are almost not affected by the economic negativities caused by the crisis, and they mostly follow a stability strategy on the basis of reorganization/restructuring. Findings that companies tend to follow a related product diversification strategy to change their fields of activity are also evaluated in the conclusion and recommendations section. In the light of these answers, it is aimed to provide a roadmap on how information companies can cope with the uncertainty caused by such global crises.