Yeni medya olanaklarıyla değişen yayıncılık biçimleri ve spor yayıncılığı: Youtube spor kanalları
Changing broadcasting formats and sports broadcasting with new media opportunities: Youtube sports channels
- Tez No: 671841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Televizyon görsel iletişim sağlayan kitlelere ulaşmada önemli bir iletişim aracıdır. Yayıncıdan izleyiciye tek yönlü bir iletişim aracı olan televizyon teknolojik gelişmelere bağlı olarak değişimler geçirmektedir. İnternet teknolojisinin gelişimiyle birlikte televizyon yayıncılığı alternatif yayın platformlarıyla yapılabilmektedir. Söz konusu alternatif yayın platformlarından olan YouTube profesyonel veya amatör içerik üreticilerine açıktır ve internet teknolojilerinin gelişimiyle birlikte ortaya çıkmıştır. Spor yayıncılığı, televizyon yayıncılığı kapsamında spor müsabakalarının yayınlanması, spor kanalları ve spor programlarını içermektedir. Yayın olanaklarının artması ve platformlarıhn yükselmesiyle birlikte spor yayıncılığında da yeni aktörler ortaya çıkmaktadır. Medya teknolojileriyle birlikte spor yayıncılığında yaşanan değişimler ve YouTube üzerinden arttığı varsayılan spor yayıncılığı faaliyetleri tezin konusunu oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk iki bölümünde literatür taraması yöntemiyle televizyon ve spor yayıncılığı araştırılacaktır. Üçüncü bölümde YouTube'da popüler spor kanallarından temsilcilerle görüşülecek ve spor yayıncılığındaki değişimler ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
Television is an important communication medium that provides visual communication and reaches the masses. Television, which is a one-way communication medium from broadcaster to viewer, changes depending on technological developments. With the development of the internet, television broadcasting can be made with alternative platforms. One of these alternative platforms, YouTube is open to professional and amateur content producers and has emerged with the development of internet technologies. Sports broadcasting, within the scope of television broadcasting, includes publishing of sports games, sports channels and sports programs. With the proliferation of broadcast media and the rise of platforms, new broadcasters are emerging in sports broadcasting. The changes in sports broadcasting with media technologies and the supposed increase in sports broadcasting activities on YouTube are the subjects of the thesis. In the first two parts of the study, television and sports broadcasting will be investigated using the literature review method. In the third part, representatives from popular sports channels on YouTube will be interviewed and changes in sports broadcasting will be revealed.