Meksikalı ve Suriyeli göçmenlerin medyada temsili
The representation of Syrian and Mexican immigrants in the media
- Tez No: 671892
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE FERYAL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Latin Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada Meksikalı ve Suriyeli göçmenlerin medyada temsili konu edilmiştir. 1 Ekim 2016 - 1 Aralık 2016 tarihleri arasında ABD ve Türk medyasından 4 gazete seçilmiş ve bu aralıkta yapılan göçmen haberleri içerikleri, göçmen kimlikleri ve göçmenleri tanımlama biçimleri açısından analiz edilmiştir. Nicel analizin yanında söylem analizi yapılarak haberler nitel açıdan da incelenmiştir. İki ülkenin göçmenlere karşı yaklaşımlarının daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikle göç politikaları, göçmenlerin karşılaştıkları sorunlar, göç etme sebepleri ve göçmenlerin neden olduğu değişimler açıklanmıştır. Çalışmanın devamında her gazete için ayrı analiz yapılarak göçmenlerin haberlerde nasıl yer aldığına dair veriler elde edilmiştir. Daha sonra bu veriler sınıflandırılmış ve karşılaştırma faktörü olarak kullanılmıştır. Tezde, yaklaşımlar arasındaki farkların neler olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Keşif amaçlı tez çalışmasında iki ülke medyasının göçmenlere yaklaşımları detaylı bir biçimde incelenmiştir. Bu yaklaşımlar arasındaki farklılıklar haberlerden elde edilen istatistiksel veriler ve söylem analizleri ile birlikte ortaya konulmuştur. Son olarak elde edilen tüm verilerin karşılaştırılması ile yaklaşım farkları ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the representation of Mexican and Syrian immigrants in the media have been discussed. Between the dates of October 1, 2016 and December 1, 2016, 4 newspapers were selected from the USA and Turkish media, then the news about immigrants which were published in this period of time were analyzed in terms of their content, identities of immigrants and the way newspapers identify immigrants. In addition to quantitative analysis, by the discourse analysis, the news were analyzed also qualitatively. In order to understand the approaches of the two countries towards immigrants, firstly migration policies, problems that immigrants face, reasons for immigration and changes which occurred by the arrival of immigrants were explained. In the continuation of the study, each newspaper was analyzed by itself then as the result data on how migrants were included in the news were obtained. These data were then classified and used as a comparison factor. In the study, it is aimed to determine the differences between the approaches. In this study which is based on exploratory research, the approaches of the media of the two countries towards immigrants were examined in detail. The differences between these approaches are revealed with statistical data and discourse analysis which were obtained from the news. As the result, by comparing all the data obtained, the differences in approach were revealed.