A critical analysis of the united nations human rights council within the framework of the responsibility to protect
Koruma sorumluluğu çerçevesinde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ne dair eleştirel bir analiz
- Tez No: 671977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE PINAR GÖZEN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Birleşmiş Milletler'in (BM) insanların refahı için yapmış olduğu bir dizi çalışmanın neticesinde ortaya çıkmış üç önemli girişim olan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA), BM İnsan Hakları Konseyi (İHK) ve Koruma Sorumluluğu (R2P) ilkesi, 21. yüzyılda daha barışçıl, refah ve adil bir dünyaya duyulan ihtiyaçtan doğmuştur. Bu üç girişim arasındaki tamamlayıcı ilişkiyi merkezine alan bu tez, İHK'nın R2P uygulanmalarında oynayabileceği role odaklanmaktadır. Bu rolü anlamak için, SKA16'yı R2P uygulamalarının özellikle Sütun 1 ve 2 düzeylerindeki uygulamaları için ortak bir çerçeve olarak alır. İnsan hakları ve insan hakları kuruluşları ile doğrudan bağlantılı olan SKA16'nın başarısı tartışmaya açık bir şekilde İHK ve mekanizma ve prosedürlerinin başarılı bir şekilde işliyor olmasına bağlıdır. İHK'nın R2P'nin uygulanmasındaki etkilerini sorgularken, İHK ve mekanizma ve prosedürlerinin çalışmalarının katkılarını ve eksikliklerini belirlemek önemlidir. Bu amaçla, bu tez vaka çalışmaları metodu ile karşılaştırmalı olarak Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Libya ve Suriye Arap Cumhuriyeti örneklerine karşı İHK'nın R2P uygulamalarını analiz etmektedir. Bundan hareketle, uygulama açısından, bu tez İHK'nın devlet düzeyinde ve uluslararası düzeyde R2P'nin Sütun 1 ve 2 sorumluluklarının yerine getirilmesinde rol oynayabileceğini ve buna bağlı olarak da İHK'nın BM Güvenlik Konseyi'nin iznine ihtiyaç duymadan vahşet suçları tehdidi durumlarında erken bir yanıt verilmesini tasarlamaya yardımcı olabileceğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Three cornerstone initiatives which were the result of series of works of the United Nations (UN) for the wellbeing of peoples, the Sustainable Development Goals (SDGs), the United Nations Human Rights Council (HRC) and the principle of Responsibility to Protect (R2P) were born out of the need for“a more peaceful, prosperous and just world”in the 21st century. Placing the complementary relationship between these three initiatives at its center, this thesis focuses on the role that can be played by the HRC in the implementation of R2P. In order to understand this role, it takes SDG16 as a common framework for R2P implementation especially at the level of Pillars 1 and 2. As being directly related with human rights and human rights institutions, the success of SDG16 is arguably contingent upon the well-functioning of the HRC. In questioning the impact of the HRC on R2P's implementation, it is important to determine the contributions and shortcomings in the practices of the HRC as well as its mechanisms and procedures. To this end, the thesis adopts the method of case study, and comparatively analyses the implementation of R2P in the cases of the Democratic Republic of Congo (DRC), Libya and Syrian Arab Republic vis-à-vis the actions of the HRC with regard to these cases. Following from this, from an implementation point of view, this thesis argues that the HRC can play a role in the upholding of Pillar 1 and Pillar 2 responsibilities under R2P at the state and international levels in a way to contribute to the achievement of SDG 16, and accordingly, it can help to devise an early response in cases of imminent threats of atrocity crimes without the need for UN Security Council authorization.