Okul öncesi dönemde yön-mekanda konum yanılgılarına ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' views on misconceptions of direction and location in preschool period
- Tez No: 672295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ÇİFÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönemde yön-mekânda konum kavram yanılgılarının altında yatan sebepleri ile birlikte tespit edilmesi ve bu yanılgıları ortadan kaldırmaya yönelik önerilere ulaşılmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Sivas il merkezinde okul öncesi eğitimi veren kurumlarda görev yapan 40 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğretmenler amaçlı örnekleme türlerinden olan ölçüt örnekleme tekniğiyle seçilmiştir. Araştırma elde edilen bulgular NVivo 11 programı aracılığıyla içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulgularının değerlendirilmesiyle; öğretmenlere göre Okul Öncesi Eğitim Programında (2013) yer alan yön-mekanda konum kavramlarından en fazla sağ-sol, sağında-solunda kavramlarında yanılgı yaşandığı; bu kavram yanılgılarının yaşanmasında en fazla çocukların yeterli bilişsel düzeye erişmiş olmamalardan kaynaklandığı; yaşanılan kavram yanılgılarının tespitinin en fazla oyun etkinliklerinde yapıldığı ve bu yanılgıların giderilmesi için başta aile katılımını sağlamakla birlikte soyut kavramların öğretiminde somutlaştırmaya gidilmesinin gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu doğrultuda araştırmada elde edilen bulgu ve sonuçlar ışığında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the underlying causes of the misconceptions of direction-space position in the preschool period and to reach suggestions to eliminate these misconceptions. The study group of the research consists of 40 preschool teachers working in institutions providing pre-school education in Sivas city center in the 2021-2022 academic year. The teachers participating in the research were selected with the criterion sampling technique, which is one of the purposeful sampling types. The findings of the research were analyzed with the content analysis method through the NVivo 11 program. By evaluating the research findings; according to the teachers, the most misconceptions are in the concepts of right-left, in the right-left among the concepts of direction-space position in the Preschool Education Program (2013). It has been concluded that most of these misconceptions are caused by the fact that children have not reached a sufficient cognitive level; the detection of misconceptions experienced is mostly done in game activities and in order to eliminate these misconceptions, it is necessary to embody in the teaching of abstract concepts, together with ensuring the participation of the family. In this direction, suggestions are presented in the light of the findings and results obtained in the research.