The effect of leadership styles on employee retention in Somalian companies
Liderlik tarzlarının Somalili şirketlerde çalışan elde tutma üzerindeki etkisi
- Tez No: 672382
- Danışmanlar: Doç. Profesör Doktor. PINAR BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç- Bu çalışma, liderlik tarzının Somalili şirketlerde çalışanların elde tutulması üzerindeki etkisini incelemeyi ve liderlik stilinin çalışanları elde tutma üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Metodoloji - Araştırma verileri bir anket aracılığıyla toplandı. Örneklem, Somali'deki 175 çalışan ve yöneticiden oluşmaktadır. Veriler SPSS-19 yazılımı kullanılarak analiz edildi. Faktör analizi değişkenlerin orijinal boyutlarını belirleyecek, korelasyon analizi değişkenler ve boyutlar arasındaki ilişkileri bulacak, regresyon analizi elde edilen boyutlar arasındaki etkileri belirleyecektir. Bulgular, otokratik liderler tipik olarak kendi fikirlerine ve yargılarına dayalı seçimler yaptıkları ve nadiren takipçilerden tavsiye aldıkları için, tüm kararlar üzerinde bireysel kontrol ve grup üyelerinden çok az girdi ile karakterize edilen otokratik liderlik tarzından bahsedildi. Demokratik liderler esnekliğe ve uyuma değer vermektedir. Liderlik, otokratik, lasses-faire ve demokratik tarz gibi üç boyutu içerir. Çalışanları elde tutma, motivasyon, tutum ve terfi olarak üç boyutta incelenmiştir. Sonuç olarak, liderlik tarzları Somalili şirketlerde çalışanların elde tutulmasını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose- This study aimed at examining the effect of leadership style on employee retention in Somali companies and analyze leadership style effect on employee retention. Methodology- Research data were collected via a questionnaire. The sampling includes 175 employees and managers in Somalia. Data was analyzed using SPSS-19 software. The factor analysis will determine the original dimensions of variables, the correlation analysis will find the relations among variables and dimensions, the regression analysis will determine the effects between the obtained dimensions. The findings indicated that autocratic leadership style characterized by individual control over all decisions and little input from group members since autocratic leaders typically make choices based on their ideas and judgments and rarely accept advice from followers, democratic leaders value flexibility and adaptation. Leadership includes three dimensions like autocratic, lasses-faire and democratic leadership style. It has been examined in three dimensions as employee retention, motivation, attitude and promotion. As a conclusion, leadership styles influence employee retention in Somalian companies.