Çalışanların örgütsel adalet algılarının örgütsel bağlılıkları üzerine etkisi: Gıda perakende sektörü üzerine bir araştırma
The impact of employee perceptions of organizational justice on their organizational commitment: A study on the food retail sector
  1. Tez No: 672390
  2. Yazar: AMİNE ASENA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YALÇINTAŞ, DR. MERVE TARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Küresel rekabetin hızla arttığı son dönemde her sektör gibi gıda perakende sektörü de, küresel rekabet ortamında ayakta kalabilmeleri adına insan kaynaklarına ayrıca önem vermeye başlamışlardır. Çalışanlarının sadakatleri ve bağlılıklarını kazanmak örgütler için önemli bir hale gelmiştir. Çalışanların adalet algıları bu nedenden dolayı örgütler için önem taşımaktadır. Fakat adalet algısı nesnel bir kavram değildir. Kişiden kişiye farklılık göstermektedir ve örgüt içerisinde çalışanlar farklı tepkiler gösterebilmektedir. Çalışanlar örgütte adaletsizlik olduğunu düşündüklerinde örgütsel anlamda örgüte olan sadakatlerini ve bağlılıklarını yitirmektedirler. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ili Anadolu Yakası'nda faaliyet gösteren yerel zincir gıda perakende sektör çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı, gıda perakende sektöründe çalışanların örgütsel adalet algılarının örgütsel bağlılıklarına olan etkisini tespit etmektir. SPSS 22 programı kullanılarak anket sonuçları analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, gıda perakende sektör çalışanlarının örgütsel adalet algılarının örgütsel bağlılıklarının üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişkisi vardır. Gıda perakende sektörü üzerinde daha önce bu konuya ilişkin bir çalışma yapılmamış olduğundan literatüre bu anlamda da katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the recent period, when global competition has increased rapidly, the food retail sector, like every sector, has also begun to give importance to human resources in order to survive in a global competitive environment. It has become important for organizations to gain the loyalty and loyalty of their employees. For this reason, employees ' perceptions of justice are important for organizations. But the perception of justice is not an objective concept. It differs from person to person, and employees within the organization can show different reactions. Employees lose their loyalty and loyalty to the organization in an organizational sense when they think that there is injustice in the organization. The sample of the research is composed of employees of the local food chain retail sector operating on the Anatolian side of Istanbul. The aim of the research is to determine the impact of the perceptions of organizational justice of employees in the food retail sector on their organizational commitment. Survey results were analyzed using the SPSS 22 program. According to the research results, food retail employees ' perceptions of organizational justice have a positive and meaningful relationship with their organizational commitment. Since no previous studies have been conducted on this topic in the food retail sector, it also contributes to the literature in this sense.