Kadına yönelik aile içi şiddetle mücadelenin değerlendirilmesi ve haritalandırılması
Evaluation and mapping of combating domestic violence against women
- Tez No: 672420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BELMA GÖLGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Sosyal Hizmet, Forensic Medicine, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Kadına yönelik aile içi şiddetle mücadelenin değerlendendirilmesi ve haritalandırılması amacıyla, kadına ve çocuğa yönelik aile içi şiddet ile mücadelede, kamu ve sivil toplum alanında hizmet veren 60 çalışan ile gerçekleştirilen bu çalışmada, nitel ve nicel yöntemler birlikte kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında Tükenmişlik Ölçeği, Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği ve araştırmanın nitel kısmı için yarı yapılandırılmış görüşmelerde yardımcı olmak üzere araştırmacı tarafından hazırlanan Uzman Görüşme Formu kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS v.21 istatistik programı ile istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Araştırmanın nitel kısmının veri analizinde ise, katılımcıların anlatımları arasındaki benzerlik ve farklılık örüntüleri incelenerek çeşitlilikler anlaşılmaya çalışılmış, kategorize edilen veriler katılımcıların ifadelerinden doğrudan alıntılarla sunulmuştur. Kadına yönelik aile içi şiddet ile mücadelenin güçlendirilmesi bağlamında ihtiyaç alanlarının tespit edilmesi ve daha etkin hizmet modelleri için çözüm önerilerinin geliştirilmesinin hedeflendiği bu çalışmada alanda hizmet veren çalışanların durumunun iyileştirilmesi, örgütsel sosyalleşme, yönetişim, yasal mevzuatın uygulanması, hizmet veren kurumların etkinliği gibi ön plana çıkan konular tartışmaya açılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out to evaluate and map the fight against domestic violence against women, conducted with 60 employees working in the field of public and civil society in combating domestic violence against women and children, qualitative and quantitative methods were used together. Burnout Scale, Quality of Life Scale for Employees, and the Expert Interview Form prepared by the researcher to assist in semi-structured interviews for the qualitative part of the research were used to collect the data. The data obtained from the scales were subjected to statistical analysis with the SPSS v.21 statistics program. In the data analysis of the qualitative part of the study, the similarity and difference patterns between the participants' expressions were examined and the diversity was tried to be understood, and the categorized data were presented with direct quotations from the expressions of the participants. In this study, which aims to identify the areas of need in the context of strengthening the fight against domestic violence against women and to develop solutions for more effective service models, the prominent issues such as improving the situation of the employees serving in the field, organizational socialization, governance, implementation of legal legislation, efficiency of service institutions were opened to discussion.