The investigation of the environmental effects on composite materials
Kompozit malzemeler üzerindeki çevresel etkilerin incelenmesi
  1. Tez No: 672537
  2. Yazar: ABUKAR ABDULKADIR MUHIDIN
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SÜLEYMAN BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, kompozit malzemeler üzerindeki çevresel etkilerin bir araştırması yapılmıştır. Polimerik esaslı kompozit malzeme elle dökülerek hazırlanmış olup, epoksiden, cam elyafı ile güçlendirilmiş bir taban malzemesi olarak ve üç katmanlı ve rastgele bir yönde oluşur. Araştırma üç aşamada gerçekleştirildi. İlk aşama cam elyaf takviyeli epoksiden oluşan kompozit malzemeden numunelerin hazırlanmasıdır. İkinci aşamaya gelince, hazırlanan numuneler, numune 2'nin suya daldırılarak bir ay süreyle neme maruz bırakıldığı ve numune 3'ün bir ay 50 ° C sıcaklığa maruz bırakıldığı belirli çevresel koşullara maruz bırakıldı, Numune 4'ü bir ay boyunca 70 ° C'lik bir sıcaklığa maruz bırakarak, numune 1'i çevresel koşullara tabi tutmak. Üçüncü aşama, hazırlanan numuneler üzerinde bir sertlik, çekme, eğilme ve darbe direnci testlerinin yapılmasıdır. Sonuçlardan nem ve ısı gibi ortam şartlarına maruz kaldığında mekanik özelliklerin azaldığı gözlemlenmiş, ayrıca nemin mekanik özellikler üzerindeki etkisinin ısının etkisinden daha az olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, an investigation of the environmental effects on composite materials has been conducted. The composite material with a polymeric basis was prepared by hand casting and is consisted of epoxy as a base material reinforced by glass fibers and with three layers and in a random direction. The research was carried out on three stages. The first stage is preparing the samples from the composite material that consists of epoxy reinforced with glass fiber. As for the second stage, the prepared samples were exposed to certain environmental conditions where the sample 2 was exposed to moisture for a one month by immersing it in water, and exposing the sample 3 to a temperature of 50 °C for a one month, exposing the sample 4 to a temperature of 70 °C for a one month, while not subjecting the sample 1 to environmental conditions. The third stage is to procedure a hardness, tensile, bending and impact resistance tests on the prepared samples. It was observed from the results that mechanical properties decrease when exposed to environmental conditions such as moisture and heat, and it was also observed that the effect of moisture is less than the effect of heat on mechanical properties, as well as the temperature effect on the mechanical properties which increases when temperature increases.